לימודים בישראל
 
 
תואר ראשון
תואר שני
לימודי תעודה
פסיכומטרי
הכנה לבגרות
הנדסאי
מלגות
בחירת לימודים
חיילים משוחררים

מי אנחנו
 
סטודנטים > קריירה ולימודים > גרפולוגיה - אבחון אישי והכוון לימודי תעסוקתי

גרפולוגיה - אבחון אישי והכוון לימודי תעסוקתי

 

אנשים אומרים על עצמם המון דברים, שבמקרים רבים רחוקים מהאמת. אין זה אומר שהם שקרנים, אלא פשוט שאינם מודעים לעצמם עד כדי כך. מבחנים גרפולוגיים נועדו לפצח את האישיות של בני אדם כדי לבדוק את מידת התאמתם למקצועות או למקומות עבודה ספציפיים. מה יכולים לדעת עליכם באבחון גרפולוגי? – קראו כאן.

 

המסלולים המבוקשים
לחפש עבודה
ראיון עבודה בהצלחה
אני והבוס
סיכום שכר
להשתלב בעבודה
בחינות מיון
חרדת בחינות
מבחן אמריקאי
מבחני מיון קבוצתיים
עצות לחיפוש עבודה
 
עוד מידע
עבודה באינטרנט
להתקבל לחברה
איש מכירות
קורות חיים
לקבל אבטלה
מכתב התפטרות
הסבה ועבודה
עבודה בגיל השלישי
עבודה בחו"ל
ראיון עבודה בסקייפ


 

אבחון גרפולוגי

 

הגרפולוגיה מתייחסת לשימוש בשיטות ניתוח כתב היד של אדם לשם קביעת תכונותיו האישיות הבסיסיות. באמצעות צורות הכתב ניתן לזהות צרכים, רצונות ומערך פסיכולוגי. אפשר לגלות אצל הנבחנים, לדוגמא, חוסר יכולת לשלוט בעצמם או לראות סימנים של עצבנות. בחברות רבות באירופה, וגם בישראל ובארצות הברית, מעסיקים משתמשים במבחנים גרפולוגיים כאמצעי לסינון מועמדים. ביקורת ציבורית נשמעה לא פעם על היישום של מבחנים אלה בראיונות עבודה. יש האומרים כי מידת התקפות והאמינות שלהם נמוכה ביותר, וקולות אחרים מבטאים את הדרישה לשמירה על צנעת הפרט כנגד היצר החטטני של המעסיקים.

 

איך זה קורה?

 

בחינה גרפולוגית מתבצעת לרוב במשרד סגור עם כמה שפחות הפרעות. המועמדים יושבים לשולחן על כיסא נוח, ונדרשים לכתוב או לצייר (ולעיתים קרובות, גם וגם) על דף נייר לבן חלק, ללא שורות או משבצות. במקרים מסוימים הם מתבקשים לכתוב סיפור, ובאחרים - לצייר עץ. בשלב הניתוח נלקחים בחשבון ההבדלים בין צד ימין וצד שמאל ובין חלק עליון, אמצעי ותחתון, וכן אלמנטים כמידת הריווח בין האותיות, שיפועים בכיוון עולה ויורד, אזורים מודגשים פחות ויותר, צורת האותיות ועוד. בכדי לראות תמונה שלמה ומדויקת יותר של האדם, יש צורך לשקלל כמה שיותר אלמנטים, ואף לערוך מבחנים פסיכולוגיים נוספים.

 

מי אתם?

 

אם התנאים החיצוניים לקיום האבחון היו נאותים, תוכלו לעקוב אחר סימנים שונים בכתב שלכם שיכולים להעיד על אישיותכם. הגילוי יכול להועיל לא רק למעסיקים, כי אם גם למועמדים עצמם הרוצים לדעת לאיזה מקצוע הם מתאימים ביותר. הכתב יכול לומר לכם אם אתם מחושבים או אימפולסיביים, חברותיים או דקדקנים, מופנמים או מוחצנים, זאבים בודדים, בעלי חוש אסתטי ועוד.

 

 

רוצה ללמוד? מחפש עבודה? רוצה תשובות?

 

לחץ/י פורום ייעוץ לימודים וקריירה

 

מהם הסימנים?

 

הנה כמה דוגמאות לסממנים הנבדקים באבחון ולמה שהם אומרים:

 

  • גודל הכתב: כתב קטן – מעיד על אדם טכני שאוהב לרדת לפרטים; כתב גדול ומעוגל – מצביע על חברותיות וחבריות.

 

  • שיפוע השורה: קו הולך ועולה עם התקדמות המשפט – מורה על אופטימיות ושמחת חיים; קו יורד – מעיד על חולשה גופנית או אנרגיה נמוכה.

 

  • זרימה: חיבור רב בין אותיות ומילים – מצביע על נחרצות ואימפולסיביות; הפרדה בין אותיות ובין מילים – מרמזת על אדם מתחשב.

 

  • ריווח: קרבה בין מילים – סימן לחברותיות; רווח גדול בים מילים – אינדיקציה לנטייה להתבודד ולחוסר אמון בזולת. רווח בין אותיות – מצביע על מודעות אמנותית למרחב.

 

  • קישוטיות: כשנבחנים מקשטים את הכתב שלהם, משמעות הדבר היא שהם מבקשים תשומת לב במידה גדולה יותר מזו שהם מקבלים בהווה.

 

  • אותיות מעוותות: כאן כל מקרה צריך להיבדק לגופו, ואין כלל אחד.

 

  • אותיות בלתי מושלמות: כשנבחנים לא מסיימים לכתוב את צורת האות עד הסוף, הדבר עשוי להעיד על אינטליגנציה גבוהה, אך גם על חוסר סבלנות.

 

שלוש קומות

 

בגרפולוגיה יש חשיבות לחלוקה של האותיות לשלושה מפלסים – תחתון, אמצעי ועליון. המפלס העליון כולל את הקווים היוצאים כלפי מעלה באותיות כמו – ל, ט, צ. המפלס התחתון כולל את הקווים היוצאים כלפי מטה באותיות כגון – ק, נ, ן. במפלס האמצעי תוכלו למצוא את כל אותיות האלפבית. שלוש הקומות מייצגות שלושה היבטים באישיות. החלק המודגש יותר באות (כמות הדיו, המרחב המוקדש, הנטייה הכללית של האות) מסמן אלמנט דומיננטי יותר בנפש.

 

החלוקה הפסיכולוגית המקובלת היא: חלק עליון – מוסר, דת ופילוסופיה; חלק אמצעי – גישה מנטלית וחברתית לחיים; חלק תחתון – היחס לפיזי ויכולות גופניות. אם לדוגמא, שמתם לב כי האותיות נמשכות למעלה, סימן שלפניכם אדם שענייני מוסר ורוח תופסים מקום גדול יותר באישיותו. את כיוון המשיכה של האות ניתן לדעת על סמך התבוננות בשדרה המרכזית של האות - בכיוון הקשתת הצורה או בדגמי השקעים, למשל.

 

מבחן העץ

 

זהו מבחן פסיכולוגי השלכתי, שבו האדם מתבקש לצייר עץ על דף חלק ולתאר אותו במילים. מידת תקפותו של מבחן זה הייתה גבוהה אצל קבוצות מחקר מסוימות. העץ כולל ארבעה אלמנטים מרכזיים המשולים להיבטים באישיות הנבדק, והם: שורשים, גזע, ענפים וצמרת. השורשים מייצגים את רמת החיבור למציאות והקשר לעבר. הגזע משקף את הדימוי העצמי והאנרגיה הפנימית. הענפים מרמזים על יכולת הנבחן לקבל את מה שהוא צריך מסביבתו. הצמרת מתייחסת לדמיון ולפנטזיות. נבחנים מסוימים מציירים עלים ופירות, ואלה מעידים על קשרים חברתיים ועל מידת בשלות. החלק המילולי של האבחון מגלה על תפישת המציאות והתחושות של הנבחנים.

 

מה גיליתם?

 

ברשת האינטרנט תוכלו למצוא דוגמאות למבחנים גרפולוגיים, גם מעבר למה שהבאנו לכם פה. בנוסף, מכונים מקצועיים להכוון תעסוקתי מציעים פעמים רבות לנרשמים לשירותיהם לעבור אבחונים כאלה. אם אתם מתלבטים לגבי מקצוע, אתם עשויים להיתרם מן המבדקים ולגלות רבות על עצמיכם. הקפידו לבחור את אלה שהוכחו כאמינים ביותר.

שירות אישי חינם! איתור מוסדות לימודים בהתאמה אישית.
אנחנו באתר לימודים בישראל רוצים לעזור לך. אם חיפשת פרטים אודות תחום הלימודים המעניין אותך לרבות: תנאי קבלה, מלגות, מחירים, קורסים ומרצים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

שירות אישי חינם – איתור מוסדות לימודים
מלא/י את פרטיך ונציג מטעם האתר יחזור אליך בהקדם.
שם + משפחה דוא"ל טלפון
אני מסכים/ה לתנאי השימוש ומדיניות הפרטיות.

 
פורומים בתחום
פורום ייעוץ והכוונה תעסוקתית
פורום לקויות למידה
עוד פורומים
   
המסלולים המבוקשים
לוח מורים פרטיים
חיפוש עבודה עם תואר Mba
לוח ימים פתוחים במוסדות לימוד בישראל
איך לגרום למעביד לפטר אותך?
מקצועות רווחיים: גובה משכורות לפי מקצוע
עוד מאמרים
 

שירות אישי חינם
איתור מוסדות לימודים
מלא/י פרטיך ונציג יחזור אליך בהקדם.
שם + משפחה
דוא"ל
טלפון
אני מסכים/ה לתנאי השימוש
ומדיניות הפרטיות.

מה חדש באתר? ימים פתוחים
עכשיו בפורומים מלגות חדשות
תוקף של אבחון שנעשה כבוגר (לפני 8 שעות, 36 דקות)
אבחון פסיכודידקטי (לפני 46 ימים, 14 שעות, 8 דקות)
איך אפשר למצוא עבודה בהייטק? (לפני 124 ימים, 16 שעות, 30 דקות)
לימודים עם לקות שפתית והפרעות קשב (לפני 162 ימים, 18 שעות, 18 דקות)
לקות שפתית והפרעות קשב (לפני 164 ימים, 18 שעות, 7 דקות)
 
בתודה ל:

 
 דעתך חשובה לנו
Powerd by traffico LTD