ראיון עבודה, כמה לדבר?

במהלך ראיון עבודה, המרואיינים נבחנים לא רק על הדברים שהם אומרים, אלא גם על האופן שבו הם מבטאים אותם. דיבור יתר עלול לגרום למועמד מוצלח להפסיד את המשרה, אך גם שתיקות ממושכות או תשובות קצרות מדי אינן מומלצות...

 

קראו את הטיפים שלנו ותרוויחו!

אהבת? שתף ב:


 

כמה לדבר בראיון עבודה?

זמנו של המעסיק הוא קצר וקצוב. הוא מעוניין למצוא את המועמד המתאים במינימום זמן, ועל הריאיון להתנהל ביעילות. אם תבואו ותנהלו את הריאיון בתבונה גם מצדכם, הדבר יכול להועיל רבות לסיכויי הקבלה שלכם. מרוכזות כעת כמה עצות לדברנים שביניכם, וגם לאלו השתקנים יותר.

 

היו ממוקדים

 

גבשו כל טיעון שלכם למשפט ברור וממצה. אל תחזרו על דברים מיותרים. המראיין כבר מחזיק בקורות החיים שלכם, ולכן אין צורך לקרוא או לצטט מהם. במקום זאת, הדגימו והרחיבו הלאה.

 

שתפו פעולה

 

נסו שלא לייצר שתיקות מעיקות וארוכות בזמן הראיון. הדבר עלול להעיד על לחץ מצדכם או חוסר עניין. השתדלו גם לא להסתפק בתשובות בנות מילה אחת לשאלות, ונסו לפרט מעט יותר.

 

המנעו מדברנות יתר

 

עם זאת, מומלץ גם לא לדבר ללא הפסקה ולגלוש לנאומים. מרבית המראיינים אף יקטעו את דבריכם באמצע במקרה כזה. קשקשנות יתר מצדכם עלולה להיות נורת אזהרה למראיין על חוסר יכולת הקשבה או חוסר מודעות עצמית. כמובן שאינכם רוצים ליצור רושם כזה. שאפו למידתיות. משך סביר של דיבור רצוף מעיד גם על ענייניות. זכרו שכאשר מתחילים להפריז בדברים, סוטים בדרך כלל מהנושא.

 

היו קשובים

 

שימו לב לשפת הגוף של המראיין ולהתנהגותו. אינכם נבחנים מול מחשב אלא מול אדם אחר, שגם לו יש אופי משלו וצרכים בעת המפגש. אם אתם רואים שהמראיין מתחיל לאבד עניין, קצרו את דבריכם. ידוע שדיבור רצוף של יותר מעשר שניות מתחיל להצית שעמום אצל המאזין, וגורם לאיבוד ריכוז. המראיין אף מצפה מכם "לקרוא" את התנהגותו, ויכולות הבנה טובות יוצרות רושם חיובי.

 

השקיעו ברושם הראשוני

 

מחקרים הוכיחו כי שלושים השניות הראשונות של ראיון העבודה מספיקות כדי לגבש הערכה על המועמד. היכולת לקבל החלטות ולהגיע למסקנות בזמן מהיר היא אלמנט הטבוע במוחנו באופן מבני. קחו זאת בחשבון, והשתדלו ליצור רושם חיובי ככל שניתן כבר בכניסתכם לחדר. הציגו עובדות רלבנטיות על עצמכם מיד לאחר שתציגו את עצמכם, כדי להגיע לעצם העניין כמה שיותר מהר.

 

שברו את הקרח

 

בזמן הראיון, חשוב לתת מקום גם  לשיחה פחות פורמלית. שימו לב מתי נפתח פתח בשיחה לנושאים רשמיים פחות, ונצלו זאת. עם זאת, אל תגזימו עם החברתיות, ואל תתנו למשך הפטפוטים הידידותיים לגלוש ולמלא את השיחה כולה.

 

בואו מוכנים

 

הכינו רשימת פרטים חשובים מראש. זוהי דרך טובה להישאר חסכניים ובעיקר יעילים מבחינת זמן. כך גם תוכלו להימנע מלשכוח פרטים חשובים על עצמכם, רק כדי להיזכר בהם שוב ברגע בו אתם יוצאים מחדר הריאיון.

 

שאלו שאלות 

 

בסופו של ראיון העבודה, יש מקום עבורכם לשאול שאלות את המראיין, ואף מצופה מכם לעשות זאת. ניסוח נכון ויעיל של השאלות יכול להיות נקודה לזכותכם ולהצביע על אינטליגנציה. זה המקום עבורכם לשאול על התנאים בחברה, על נסיעות או רי-לוקיישן, על תנאי השכר ועל האפשרויות לקידום. אל תפריזו בשאלות, זמנו של המראיין הוא, כאמור, יקר מאוד.

 

ומה בנוגע לראיון הטלפוני?

 

ידוע כי השיחה הראשונית, דרכה יוצרת החברה קשר עם המועמד לאחר קבלת קורות החיים שלו, היא ראיון עבודה לכל דבר ועניין. שימו לב שאתם מקפידים על משך דיבור ענייני גם במהלכו. התנסחו בבירור, ואל תדברו במהירות גבוהה מדיי. אל תקטעו את המראיין הטלפוני, ותנו לו לשאול את השאלות בעצמו. דברו בקצרה ובאופן ממצה. אם הצלחתם להשאיר רושם חיובי, תזכו בקרוב לזימון לראיון הפרונטלי.

 

 

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים