המרכז להכוון תעסוקתי – היועץ האישי שלך

המרכז הבינתחומי הרצליה מעניק לסטודנטים ולבוגריו יתרון ממשי מול מחפשי העבודה האחרים ומציע להם שירותי ייעוץ והשמה אישיים במרכז להכוון תעסוקתי, הפועל בבינתחומי.  

אהבת? שתף ב:


 
בימים אלה, בהם המשק מצוי במשבר כלכלי עמוק, ודומה שכבר אי אפשר לברוח מאיום הפיטורים, מעניק המרכז הבינתחומי הרצליה לסטודנטים ולבוגריו יתרון ממשי מול מחפשי העבודה האחרים ומציע להם שירותי ייעוץ והשמה במסגרת המרכז להכוון תעסוקתי. המרכז להכוון תעסוקתי פועל בבינתחומי הרצליה כבר 13 שנים, שבמהלכן נאספו עשרות רבות של סיפורי השמה מוצלחים של בוגרים וסטודנטים.
 
נפגשנו לשיחה עם צוות ההכוון התעסוקתי: קארין קאופמן, המנהלת החדשה של המרכז להכוון תעסוקתי ויועצת השמה לתואר שני במנהל עסקים- MBA, עו"ד ענבר קושניר, רכזת השמה לתחום המשפטים, חגית ברגמן, יועצת ההכוון האחראית על התחומים מדעי המחשב ומנהל עסקים ורחל קדץ, יועצת ההכוון התעסוקתי לתחומי ממשל והתכנית הבינלאומית.
 
האם בעקבות המשבר הכלכלי ניתן להצביע על עליה בכמות הפניות להכוון התעסוקתי?
 
רחל: יש עליה בפניות, גם של אנשים שעדין לא פוטרו אבל רוצים להיערך לקראת אפשרות כזאת. היום למשל התקשר סטודנט בתכנית ה-MBA וסיפר שחברת הסטארט אפ שבה הוא עובד נרכשה ובמסגרת השינויים הצפויים, תיסגר המחלקה שבה הוא עובד. הוא לא פוטר אבל מעוניין להתכונן לאפשרות כזאת ולכן ביקש שנסייע לו לרענן את קורות החיים שלו, כדי שיהיו מוכנים לשימוש בעת הצורך.
 
קארין: למיטב ידיעתי, בקרב הסטודנטים בתכנית ה- MBA יש פחות פיטורים יחסית להיקף הפיטורים במשק וגם אותם בוגרים מפוטרים אשר פנו אליי לייעוץ מצאו משרה חדשה בזמן קצר, בהתחשב במצב.
 
כיצד אתם מסייעים למי שפונה אליכם?
 
בעיקר בזמן משבר, ישנה חשיבות לניסיון ולקשרים שלנו, אותם אנחנו מעמידות לטובת מחפשי העבודה. אנחנו עושות זאת כי בדר"כ אנחנו מכירות את מי שפונה אלינו לחיפוש עבודה, מכירות את היכולות שלו ומאמינות בו.
 
 
אחד הדברים החשובים בתקופת משבר ומיתון הוא להיות תמיד צעד אחד לפני כולם וכך לזכות ביתרון. לנו, לאור הניסיון וההיכרות עם התחום, יש מבט יותר רחב על התמונה הכללית, מה שמאפשר לנו לדעת מה צריך להיות הצעד הבא ואנחנו יכולות לנתב לשם את המועמד, זה משהו שיש לנו יתרון בו יותר מלהורה או חבר שאיתו מתייעץ המועמד.
 
אנחנו גם יודעות איך עובד הצד השני – המעסיק ויכולות להמליץ למועמד איך לנהוג בהתאם ואיך לשפר את מעמדו. אחת העצות שלנו היא למשל להימנע משליחה אוטומטית של קורות חיים באמצעות תוכנות ואתרים שעושים זאת. אתה לא יודע לאן יתגלגלו קורות החיים שלך ואתה בעצם מציף את השוק, דבר שיכול לפגוע במוניטין שלך ובביקוש שלך בשוק העבודה. אנחנו ממליצים תמיד להכין היטב את קורות החיים לפני ששולחים אותם, כי אחרי ששלחת, אין אפשרות לבקשם בחזרה ולעשות תיקונים.
 
אחד מהשירותים שההכוון התעסוקתי מציע הוא ייעוץ לניתוב קריירה. אנחנו מאמינות שהצעד הראשון שצריך לעשות כדי להתקדם, הוא להחליט לאן אתה רוצה להגיע. בהמשך, ההחלטה הזאת עוזרת להבליט מתוך קורות החיים את הנושאים והמשרות הרלוונטיים לתחום או המשרה המבוקשת.
 
חגית: פנה אליי בוגר שניסיונו המקצועי התאים למשרת שהצענו, לניהול מותג בחברה מובילה, אבל קורות החיים שלו כללו גם הרבה פרטים ותפקידים שאינם קשורים למשרה ומסיטות את הפוקוס מהניסיון הרלוונטי שלו ומהתאמתו לתפקיד. פעמים רבות דווקא ריבוי הפרטים, מתוך רצון להציג כמה שיותר הצלחות והוכחות, הוא שמהווה מכשול, משום שהמועמד נתפס כ- Over Qualified, או כלא ממוקד.
 
 
ענבר: זוהי באמת נקודה חשובה. לדוגמה, פעמים רבות מעסיקים בתחומים שאינם משפטיים נרתעים מכך שלמועמד יש תואר במשפטים ורואים בכך "הכשרת יתר". חשוב שהמועמד יתייחס לזה ויציין שהוא לא מעוניין לעסוק במשפטים אלא בתחום אחר.  
 
חגית: תמיד צריך לחשוב מתוך נקודת ראותו של המעסיק. אם אתה מחפש משרה במכירות, עליך להדגיש את הרקע שלך במכירות ולא להסתפק בציון הכותרת " מנהל שיווק".
 
השתלבות בוגרי המרכז – פותחת דלתות לבוגרים הבאים
 
הבוגרים של המרכז הבינתחומי הרצליה הם השגרירים הכי טובים שלו, גם בתחום התעסוקה. במקומות עבודה בהם נקלטו הבוגרים בהצלחה, הם סללו את הדרך לסטודנטים ובוגרים נוספים של המרכז הבינתחומי, שממשיכים גם הם להעביר את הלפיד .
 
במרכז להכוון תעסוקתי מספרים שפעמים רבות פונים אליהם בוגרים ומעבירים משרות לגיוס באמצעות ההכוון של הבינתחומי בלבד, משום שהם יודעים שהיחס האישי שיקבלו בהכוון התעסוקתי וכח האדם האיכותי שהם יוכלו לגייס כאן, יבטיח להם איוש מוצלח של המשרה. במשרדי עורכי דין אפילו אומרים שהסטודנטים של המרכז הבינתחומי הם "רמה אחת מעל כולם". בהכוון התעסוקתי ישמחו לסייע לכם גם  במידע ואיתור של בוגרים שכבר עובדים במקום מסוים-  Networking.
 
רחל: בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה יש עכשיו, בעקבות הבחירות האחרונות, הרבה בוגרים שעובדים במפלגות השונות ובמשרדי הממשלה. כדאי למי שמחפש עבודה בתחום להיעזר בקשרים האלה.
 
 
 
חגית: דוגמא נוספת לשירות ארוך השנים אשר  נותן ההכוון לבוגרי המרכז, היא בוגר המרכז שלמד לתואר שני בארה"ב. כאשר הוא חזר ארצה, הוא מיד יצר קשר עם ההכוון התעסוקתי, אמר שהוא מתמחה בתחום של מיזוגים ורכישות וביקש שיסייעו לו למצוא עבודה בארץ. חצי שעה אחרי השיחה עמו, התקבלה פניה מחברה גדולה ומוכרת שהציעה משרה בדיוק בתחום שבו הוא התמחה, כך שהחיבור נעשה מיד.
 
יחס אישי ובלתי אמצעי
 
אילו שירותים נוספים מציע המרכז להכוון תעסוקתי?
רחל: היחס האישי שלנו כלפי מחפשי העבודה מתבטא בכך שאנחנו לא רק מחכות שיגיעו משרות, אלא ממש מדריכות את מחפש העבודה  כיצד לחפש באופן אקטיבי עבודה שמתאימה לו. לדוגמא, בוגר בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, שציונו במבחן הפסיכומטרי היה מעל 700 ובמשך כל תקופת לימודיו בבינתחומי הצטיין, הגדיר לעצמו כמטרה לעבוד בחברת Cleantech. לאור המטרה הזו איתרתי, הדרכתי והפניתי אותו  לחב' רלוונטיות שמתעסקות בתחום הזה כדי לסייע לו להשתלב באחת מהן.
 
דוגמא נוספת למעורבות, היא שלאחרונה, כתוצאה מהמשבר הכלכלי, חברות המט"ח משגשגות ומגייסות מספר רב של עובדים דוברי שפות זרות. ניצלנו את חלון ההזדמנויות הזה ושלחנו אליהן סטודנטים ובוגרים רבים מבית הספר הבינלאומי ע"ש רפאל רקנאטי.
 
ענבר: פנה אליי סטודנט של בית ספר רדזינר למשפטים. אדם מאוד איכותי, לוחם בצבא, פעיל חברתי, אך הייתה לו בעיה שבשנה א' הציונים שלו במשפטים לא היו כ"כ טובים ולכן הוא התקשה במציאת סטאז', במשרדים התמקדו בציוני שנה א' והוא לא הצליח לעבור את המחסום הזה. במפגש המעסיקים האחרון שהתקיים במרכז בהשתתפות משרדי עורכי דין, הוא קיבל הזדמנות להיפגש עם נציגי המשרדים ולאפשר להם להתרשם ממנו בצורה ישירה ובלתי אמצעית וכך הוא מצא סטאז'.
 
 
דוגמא נוספת לחשיבות המפגש עם יועצת ההכוון, היא סטודנט מצטיין מבית ספר רדזינר למשפטים, שהחל לחפש התמחות לבד ואחרי מספר ראיונות שאותם הוא לא עבר, הוא קבע איתי פגישה וניסינו ביחד להבין מה הסיבה לכך שלא התקבל. מעיון משותף בקורות החיים שלו, זיהינו שהם אינם בנויים טוב, לא ממוקדים ולא משקפים את היכולות שלו. משחזור הראיונות שלו, הגענו למסקנה שהוא אמר דברים שלא כדאי היה להגיד. בסוף הפגישה הוא ציין שחבל שלא קיים את הפגישה הזאת בתחילת סבב הראיונות, כי כעת הוא מרגיש שהפסיד הזדמנויות טובות. 
 
עוד דוגמא ליחס האישי ולטיפול המסור שמקבלים מחפשי העבודה בהכוון התעסוקתי הוא העובדה שפעמים רבות החברות מעבירות לנו את שמות הסטודנטים או הבוגרים שעברו לשלב האחרון של הגיוס למשרה ומבקשות את עזרתנו בהשגת המלצות נוספות על המועמדים. במקרה כזה, אנחנו פונות לקבל חוות דעת מהדיקן או ממרצים, וכך להגביר את סיכוייהם של המועמדים מהבינתחומי לזכות במשרה.
 
צוות ההכוון התעסוקתי מזמין אתכם להיכנס לאתר האינטרנט של ההכוון התעסוקתי, שבו מוצע מידע ומשרות פנויות וכן הודעות על מפגשי מעסיקים. האתר כולל ספרות מקצועית, עצות מבעלי ניסיון ועוד.
 
בהזדמנות זאת ניידע אתכם על המפגש הבא שיערוך המרכז להכוון תעסוקתי בקמפוס המרכז הבינתחומי: חברת הייעוץ האסטרטגי, Tasc, תקיים ביום חמישי, ה-12 במרץ, מפגש שבו יוצגו החברה ותהליכי הגיוס אליה, תוך הסבר על תפקידו של היועץ.
 
במהלך הסמסטר יתקיימו מפגשי מעסיקים נוספים עליהם ידווח בנפרד וכן תתקיימנה סדנאות הכנה לשוק העבודה ולראיון האישי.
 

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים