כיצד להתלבש לראיון עבודה

ראיון עבודה הוא תהליך חיוני ומכריע בקבלת אדם לעבודה. מדובר בסיטואציה שהיא לרוב קצרה ואינטנסיבית, ובה אדם נמדד למן הרגע הראשון ומאחר ואין לרושם ראשוני הזדמנות שנייה.

אהבת? שתף ב:


להתלבש לראיון עבודה

 

טוב מראה עיניים

 

פעם, לפני כמה עשרות שנים, להתלבש לראיון עבודה היה עסק די פשוט. גברים בני כל הגילאים, היו מגיעים לכל המשרדים כשהם חנוטים באותן חליפות, ואותן עניבות קשורות לצווארם. ונשים? נשים היו נשארות בבית... מאז, עבר שוק התעסוקה לא מעט תהפוכות. בין היתר, החברה שלנו הפכה להיות הרבה פחות שמרנית בכל הקשר לקוד לבוש במקום העבודה.

 

בחברות היי טק למשל, די טבעי למצוא את העובדים מסתובבים במסדרונות במכנסיים קצרים, חולצות טריקו וכפכפי אצבע. להגיע לריאיון במשרד כזה בחליפת שלושה חלקים, כנראה לא יהיה רעיון מוצלח כל כך. מצד שני, אין להסיק בהכרח שיהיה זה כדאי ליישר קו עם הופעתם הזרוקה של העובדים כשבאים להתמיין לתפקיד - שהרי, הם כבר הבטיחו את מקומם בחברה.

 

עד כמה שההודאה בדבר עלולה להיות מתסכלת, אין מנוס מלקבוע שהבחירה בלבוש מסוים עשויה להיות בעלת השפעה מכרעת על הרושם שאנחנו יוצרים בראיון עבודה. מדובר בתהליך קוגניטיבי אוטומטי, שקשה מאוד למנוע: רושם ראשוני מתגבש בתוך בדרך כלל בתוך שלושים שניות, והמשמעות היא שהאדם העומד מולנו מחליט קובע לגבינו דעה הרבה לפני שאנחנו מספיקים לפתוח את הפה.

 

כשהרושם הראשוני שאנחנו יוצרים אינו תואם את המטרות שלנו, יהיה לנו הרבה יותר קשה להשיג אותן אחר כך. מראה שאינו מוקפד מספיק, או לחילופין מוקפד מדי, מעבירים את המסר שהמרואיין אינו לגמרי מבין את אופיו של מקום העבודה אליו הגיע. בפרט, לבוש מוגזם עלול לשדר חוסר ביטחון והשתדלות מוגזמת, בעוד לבוש זרוק כנראה יעביר מסר של זלזול בתפקיד.

 

 

שלא תגיד שלא ידעת! עוד עצות חשובות לפני ראיון עבודה:
 
 

 

כדי לקלוע למידת הרשמיות הנכונה, מומלץ להתכונן מראש; לברר עד כמה שניתן מהי האווירה החברתית בארגון הספציפי שאליו אתם מתראיינים ואז להתלבש מעט יותר רשמי מכפי שנהוג בדרך כלל במקום. בכל מקרה אחר תוכלו לעקוב אחר הכללים הבאים:

 

הופעה רשמית

 

נשים:

 

כשנשים מתלבשות לריאיון בחברה הדורשת הופעה מוקפדת, מומלץ שתבחנה בחולצה מכופתרת בעלת גוון אחיד ובהיר. גווני פסטל משדרים אווירה נינוחה ומחמיאים כמעט לכל אחת והחולצה המכופתרת הופכת את ההופעה לרשמית יותר. כדאי ללבוש חולצה מכופתרת בגוון אחיד ובהיר. מכנסיים מחויטים בגזרה גבוהה או בינונית ישלימו את ההופעה טוב יותר מחצאית, שבדרך כלל אינה נוחה כל כך. אם בכל זאת לובשים חצאית, כדאי לבחור בפריט באורך הברך, שכן חצאית קצרה משרדת מסר פרובוקטיבי ואילו ארוכה נתפסת כשמרנית. בכל הקשור לאביזרים ותכשיטים מומלץ לנהוג במשורה - יותר משניים או שלושה, ולהעדיף שיהיו כמה שיותר עדינים וקלאסיים.

 

גברים:

 

כשמתלבשים לראיון עבודה בחברה הדורשת הופעה מחויטת, כדי ללבוש חולצה מכופתרת ארוכת שרוולים בצבע אחיד ובהיר ומכנסיים כהים. כדי להשלים את ההופעה, הוסיפו עניבה סולידית ולא מקושקשת מדי, חגורת עור דקה, נעלי שרוכים מצוחצחות בגוון התואם את החגורה. הקפידו על כך שגם הגרביים יהיו בערך באותו הצבע. כדי לשדר מראה יוקרתי יותר, תוכלו להוסיף אביזר כמו שעון יד ממותג, או תיק עור.

 

הופעה חצי רשמית

 

נשים:

 

בארגונים שאינם דורשים הופעה מחויטת, יש לנשים די הרבה חופש בחירה כיצד להתלבש לעבודה. כשמגיעים לריאיון בחברה כזו, כדי ללבוש חולצה בגזרה מחמיאה. לא צמודה מאוד אך לא רחבה מדי, ללא הדפסים וכמובן, לא להגזים עם המחשוף. מכנסי ג'ינס הם אפשרות טובה, אך כדאי לבחור בזוג כהה יחסית, ללא שפשופים ולא קרעים. הוספת אביזרים עשויה להיות דרך טובה להוסיף אמירה אישית להופעה, אך גם הפעם חשוב לשים לב לא להגזים בכך.

 

גברים:

 

כשגברים מבקשים ליצור הופעה רשמית מעט פחות, מומלץ שילבשו חולצת פולו חלקה, או חולצה קצרה מכופתרת, מכנסי ג'ינס בגוון אחיד וכהה, וחגורת עור. כדי להשלים את ההופעה, יש לבחור בנעליים נקיות ושמורות, ובשום פנים ואופן לא נעלי להגיע בנעלי התעמלות או כפכפים.

 

בחירת הבגדים הנכונים לריאיון היא דבר שאין להקל בו ראש, אך כדאי לזכור שהחיוך שלכם מהווה חלק חשוב לא פחות בקביעת הרושם הראשוני. בכל מקרה, חשוב שתלבשו בגדים שאתם מרגישים בהם נוח, כך שאם התלבושת נרכשה במיוחד לרגל האירוע - כדאי שתתרגלו אליה בבית, יום או יומיים לפני. בהצלחה!

 

רוצה ללמוד מקצוע חדש? לעשות הסבה מקצועית? 
המומחים שלנו עונים על שאלות בפורום ייעוץ לימודים

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים