ראיון עבודה, הסודות להתראיין נכונה

להיות מועמדים יוצאי דופן היא משימה שניתן לעמוד בה. ייתכן ובעבר נרתעתם מהמחשבה שעליכם "לשחק תפקיד" או להכין מראש את הדברים שברצונכם לומר. אם כך הדבר – כדאי לכם לחשוב שוב! הניסיון מלמד כי ביצועים טובים בראיונות עבודה מצריכים פעמים רבות תכנון ואימון מקדימים.

 

אהבת? שתף ב:


 

איך נכון להתראיין?


זה הכל או כלום

 

ביצועים טובים בראיונות עבודה מצריכים פעמים רבות עבודה של תכנון ואימון מקדימים. המעמד בו הנכם מתבקשים להסביר מדוע על המעביד להעסיק אתכם, או להציג את עצמכם בפני מכר שבדיוק מראיין עובדים למשרה, עלול להיות מאוד לא נוח. אתם צריכים למכור את עצמכם, אך לעשות זאת בדרך שלא תגרום לכם להישמע כאנשי מכירות מובהקים. במקום לפרט בנקודות עד כמה אתם מתאימים, בנו סיפור העוסק בהישגים שרכשתם במהלך חייכם ובתוצאות אשר הפכו אתכם למי שאתם כיום.

 

לא מספיק לבדוק רק את אתר האינטרנט של החברה

 

נוסף על הצורך לבצע בדיקות שטח על הארגון אליו אתם מתראיינים, חשוב שתכנסו לראש של המרואיין היושב מולכם ותבינו מדוע הוא מחפש עובדים. בדרך זו או אחרת, הוא מחפש משאבים כפתרונות לבעיה שזוהתה בחברה, לכן לבדוק רק את אתר האינטרנט, הדו"ח או החשבונות שלהם זה בוודאי לא מספיק: עליכם להבין את הצורך האירגוני המידי של החברה ולדעת להסביר איך אתם יכולים להוות ערך עבורה. לימדו את האתגרים וההזדמנויות העומדים בפני הארגון והבינו כיצד המומחיות והניסיון האישי שלכם עשוי להיות רלוונטי. יתרה מזאת - חקר שוק, מתחרים, ושינויים המתרחשים בענף יהוו יתרון נוסף עבורכם.

 

התמקדו בהעברת המסר במקום לשלוף תשובות מהשרוול

 

עשו חזרות על ה - "מצגת" שלכם, אך לא בהכרח יש לדעת כל מילה בעל פה באופן מושלם. רב הריאיון יתבסס על שאלות על עצמכם - מה אתם עושים כרגע בחיים, מדוע עזבתם את מקום העבודה האחרון, אילו כישורים מתאימים יש לכם ועוד. האם אתם מסוגלים לדבר על עצמכם בנוחות, בביטחון, בתמציתיות ובבהירות? התאמנו כדי שתשתמשו במילים המתאימות, שלא תתבלבלו, שתדברו בקצב הנכון ולא פחות חשוב - כדי שתדעו מתי להפסיק לדבר. מאוד חשוב לזכור את הצורך לשמור על עקביות בין המילים לבין שפת הגוף.

 

בריאיון עבודה יש לדעת את קורות החיים האישיים בעל פה משום שאף פרט בהם אינו צץ בראשכם ברגע האחרון. דעו מראש מה אתם הולכים לומר ואיזה ערך מוסף אתם מביאים לשולחן, על מנת שבמהלך הראיון עצמו תוכלו להתמקד יותר בהותרת הרושם הרצוי ופחות באלתור תשובות במקום.

 

 

שלא תגיד שלא ידעת! עוד עצות חשובות לפני ראיון עבודה:

 

 

ריאיון הוא לא ביצוע סולו: שאפו לדיאלוג

 

הדבר שאתם באמת צריכים לשאוף אליו, הוא להפוך את הריאיון לאינטראקטיבי. אנשים המיומנים בטכניקות ראיון משתמשים בחוק ה-70: המראיין שואף לדבר 30 אחוז מהזמן הקצוב ובתגובה, משיב המועמד 70 אחוז מהזמן. לעומת זאת, מרואיין חכם מכוון לדיאלוג 50(. במהלך השיחה, הוא שואף לביים את התסריט כראות עיניו ולהדגיש את נקודות החוזק שלו. כולנו מכוונים לאינטראקציה חיובית. הקלו על המראיין בכך שתשאלו - "האם נאמר כל מה שאתה צריך לדעת על הנושא? אפשר להוסיף פרטים נוספים?". יחסי קרבה אלו בין הצדדים יובילו למציאת מכנה משותף וייצרו דיאלוג.

 

השקפה חיובית היא חיונית

 

הנרי פורד הטמיע את האמרה המפורסמת "אם אתה חושב שאתה יכול לעשות משהו או חושב שאתה לא יכול לעשות דבר, אתה צודק". אם אתם חדורי מוטיבציה, הכנתם עצמכם מבעוד מועד ויש לכם את הרצון להצליח בריאיון - הגיע הזמן לחזות הצלחה. בין אם קוראים לכך ביטחון, הערכה או אמונה עצמית, כדי לזרוח במיונים עליכם להוכיח שאתם עובדים ראויים. רק אם תאמינו שאתם יכולים לעשות זאת, אכן תהיו מסוגלים לכך.
 

 

רוצה ללמוד מקצוע חדש?

פורום ייעוץ הכוונת לימודים וקריירה לחץ/י כאן

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים