דמי אבטלה - איך לא להתקבל לעבודה?

כדי לקבל דמי אבטלה עליכם להיות מוכנים לקבל כל "עבודה מתאימה" המוצעת לכם על-ידי מתאמי ההשמה של לשכת התעסוקה. לא אחת שמענו על מעצבת אופנה שנשלחה לראיון בסופרמרקט או עובד הייטק שהגיע לראיון בחברת שמירה. אם נקלעתם למצב כזה, יש לנו כמה דברים ללמד אתכם. 

אהבת? שתף ב:


 

דמי אבטלה - איך לא להתקבל לעבודה?

 

החוק קובע שמי שרשום בלשכת התעסוקה כמחוסר עבודה והינו "מוכן ומסוגל לעבודה במקצועו או בכל עבודה אחרת המתאימה לו"- זכאי לקבל דמי אבטלה מביטוח לאומי. המבוטח מצדו חייב להתייצב כל שבוע בלשכה וללכת לכל ראיון עבודה אליו יזומן, כל עוד מדובר בעבודה ש - "מתאימה" לו. התאמה זו נקבעת על פי מספר קריטריונים: קיימת הלימה בין דרישות המשרה להכשרתכם המקצועית או לרמת השכלתכם; קבלת המשרה אינה מחייבת שינוי מקום מגורים; התפקיד המוצע מלווה בשכר השווה לכל הפחות לדמי האבטלה שמגיעים לכם.

 

מטבע הדברים, ישנן משרות רבות העומדות בקריטריונים הללו, אך לא בהכרח מדובר בעבודות שאכן תשמחו לקבל. אם נשלחתם לראיון עבודה בעל כורחכם, אל תסרבו ישירות לפקידה בלשכת התעסוקה. התייצבו לראיון והשתמשו בטיפים הבאים על מנת להכשילו:

 

שקר לבן

 

במידה ואתם נשואים, טענו שהייתם שמחים לקבל את העבודה, אולם אתם מבקשים ליידע את המנהל שאתם בהליכי גירושין. אתם נמצאים בתקופה לחוצה לקראת התייצבויות רבות בבתי משפט ומבקשים שיתחשבו בכם. אף מעסיק לא יאהב את הרעיון שתמצאו מספר שעות בלתי מבוטל מחוץ לכותלי המשרד ותשבשו את שגרת העבודה.

 

קחו את זה אישי

 

חלקו עם המעסיק בעיות אישיות המציפות את חייכם. תקופת האבטלה היא תמיד זמן שבו אנשים חווים משקעים נפשיים, מבולבלים לגבי העתיד ומזניחים את עצמם בכל מובן אפשרי. עבודה שתדרוש אחריות גבוהה כמו בתחום האבטחה או הביטחון לא תתאים לכם, אם המעסיק יקבל את הרושם שנפשית אתם לא מסוגלים לבצע אותה ואם שרתם בשירות צבאי סדיר אך לא קרבי, תוכלו לטעון כי נשק אינו "חברכם" הטוב.
 

 

 
בחירת קריירה? הכוונת לימודים? רוצים להתייעץ עם המומחים שלנו?
 
 

בואו עם כוונות טובות

 

הגיעו לראיון העבודה והסבירו בכנות כי לדעתכם המשרה אינה הולמת את מיטב הכישורים שבהם אתם מחזיקים. אמרו את אשר על לבכם בצורה נעימה וחיובית מבלי להוציא את הייאוש על המעביד. אחרי הכול, הפקידה בלשכת התעסוקה היא האחראית לקביעת הראיון, פשוט מפני שהיא רוצה לעודד תעסוקה. בפגישה, ציינו את ציפיות השכר האמתיות שלכם, ספרו על רצונכם בקידום והעלו בקשות לתנאים הולמים. המעסיקים יבינו כי אין טעם לבזבז עליכם זמן ומשאבים וישחררו אתכם לחופשי.

 

עשו הצגה

 

בדיוק בזמן לפני כניסתכם לריאיון, וודאו כי אדם קרוב יתקשר אליכם לטלפון הנייד. העמידו פנים שאתם האנשים היחידים שדואגים לניהול הבית, לטיפול בילדים, באמכם החולה או בשמירה על סבתכם שגרה בצפון הארץ. דמו וויכוח טלפוני סוער מול המעסיק ואמרו משפטים כמו "מספיק להפריע", "בגללך אני לא מחזיק מעמד באף מקום" או "תעזוב אותי כבר, יש לי חיים משל עצמי". ההצגה תוכיח למראיין שאתם עסוקים בכל בני משפחתכם פרט בעצמכם והוא יעדיף לשכור אדם שלא יהיה מוטרד מבעיות משפחתיות כה רבות.

 

שני צדדים למטבע

 

אם מאסתם בבטלה ואתם רוצים לצאת לעבוד, אלא שהעבודה שמצאתם מלווה בשכר נמוך מזה שאתם מקבלים מהביטוח הלאומי, תוכלו לבצע עסקה משתלמת לכל הצדדים. קיים סעיף בחוק שלא הרבה מודעים אליו, לפיו הביטוח הלאומי מחוייב להשלים את השכר, כך שבסופו של דבר השכר ממקום העבודה החדש, בתוספת ההשלמה שתקבלו מהביטוח הלאומי יהיה גבוה יותר מקצבת האבטלה שקיבלתם. מסיבה זו, אולי דווקא משתלם לחפש עבודה בשכר נמוך - ככה גם תצאו לעבוד וגם יהיה לכם יותר כסף בכיס, בהשוואה למצב בו הייתם מסתפקים בקצבה בלבד.

 

 

עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
לכל הפורומים
מלגות חדשות
ימים פתוחים