מבחן מיון במרכז הערכה - איך תתכוננו?

חברות רבות עורכות מבחני מיון שונים למועמדים פוטנציאליים לעבודה. מבחנים אלו מודדים את התאמתכם למשרה בהתבסס על כישורים ותכונות אישיות, ועל כן עליכם להיות מוכנים לקראתם. המבדקים נועדו לאפשר למעסיק לקבל חוות דעת אובייקטיבית על יכולותיו ועל הערכת אישיותו של המועמד לתפקיד.

אהבת? שתף ב:


מבחני מיון
 
יום טיפוסי של מיוני קבלה כולל מספר רחב של מבחנים הבודקים רמה קוגניטיבית, אישיותית ורגשית של המועמד. הוא נועד להציב בפני מחפש העבודה חסם אחרון טרם קבלתו. על מה מבחני המיון מצביעים, ואיך אפשר לצלוח אותם ביתר קלות? אספנו עבורכם מידע חיוני.
 
מטרת מבחני המיון
 
מבחני מיון נערכים על ידי גורם חיצוני, ולעיתים באמצעות פאנל הכולל את המעסיק עצמו ואנשי מקצוע חיצוניים. אמצעי מדידה זה מאפשר להציב מספר מועמדים סופיים על אותה הסקאלה ולדרג ביניהם כדי להעריך את מידת התאמתם לתפקיד ולארגון. ההנחה היא שמבחנים אלו אינם בודקים ידע טכני או מקצועי אלא יכולות חשיבה, מאפייני התנהגות וכושר עמידה במצבי לחץ. בדרך כלל, המועמדים אמורים להפגין מיומנות לביצוע משימות הן באופן עצמאי והן בשיתוף פעולה עם אנשים נוספים בצוות. עליהם להוכיח תחושת אחריות, יצירתיות ומידה רבה של סובלנות והקשבה.
 
ייעוד תפקידים
 
ימי ההערכה האלה מתקיימים, על פי רוב, בשעה שארגון מחפש לעצמו אנשים איכותיים למילוי תפקידי ניהול. בדרך זו נבדקים גם מועמדים לתכניות לימוד טיפוליות מתקדמות, כמו בתהליכי הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה או בעבודה סוציאלית. גם למשרות דיילות או הדרכה חברתית צריך פעמים רבות לעבור תחת העין של המודדים. כאשר המעסיק מתלבט בין מספר מועמדים לתפקיד ספציפי, הסיווג נעשה על מנת לחדד היבטים באישיותו ובנטיותיו של הנבחן. ביטחון עצמי, חשיבה אסטרטגית או אבחנה בין עיקר לטפל, פחות נחשפים בראיון אישי בלבד.
 
איך נראה יום הערכה טיפוסי?
 
לעיתים המבחנים מתבצעים במכונים מקצועיים על ידי צוות פסיכולוגים קליניים ותעסוקתיים, ומורכבים ממגוון של מבדקים שונים המכריעים את יכולות החשיבה והאישיות של הנבחן. פעמים אחרות, הם מתקיימים בבנייני החברה, ולצוות הפסיכולוגים מתווספים המעסיקים העתידיים. זכרו, כי זהו יום ארוך הנמשך כ - 8 שעות, וכולל מעט מאד הפסקות.
 
איך לחפש עבודה? מה ללמוד?רוצים לדעת עוד?

שאלו את המומחים שלנו בפורום ייעוץ לימודים וקריירה

 
ריאיון אישי
 
ריאיון אישי הוא אחד מהמרכיבים של מבחן המיון. שלב זה מתקיים מול פסיכולוג ובוחנים חיצוניים ופנימיים. השאלות בדרך כלל מבוססות על קורות החיים, ולכן ההכנה הטובה ביותר היא לקרוא אותם היטב בשנית. תתבקשו לספר על הרקע שלכם, מה אתם עושים בימים אלו, מהם התחביבים שלכם, ומדוע אתם רוצים להתקבל. בנוסף, בשלב הריאיון יש התייחסות להופעה החיצונית, ולכן התלבשו בצורה מכובדת והולמת את התפקיד.
 
מבחני מחשב
 
מרכיב זה בודק את רמת האינטליגנציה של המועמדים. המבחנים כוללים מגוון מבדקים של ידע כללי, מתמטיקה, השלמת משפטים, הבנת הנקרא, מבחני זיכרון, התאמת צורות ועוד. שלב זה מתבצע בישיבה מול מחשב תחת זמן מוגבל. אין צורך להתכונן לשלב זה, רק שמרו היטב על ריכוז מלא.
 
דינמיקה קבוצתית
 
השלב האחרון של יום המיונים הוא שלב הדינמיקה הקבוצתית. במבחן זה ישנה סיטואציה של דיון בקבוצה, הצריכה להגיע להחלטה משותפת במשימה תוך פרק זמן מוגדר. המשתתפים לא נבחנים כמובן רק על יכולת עמידתם בזמן הקצוב אלא בעיקר על התנהגותם: האם הפגינו יכולת מנהיגות? האם הביעו כושר שכנוע? האם הצליחו לפתור בעיות? כל מעסיק מחפש תכונות אחרות במועמד, אך חשוב שלא להתפרץ לדברי אחרים ולא להשתלט על השיחה. היו מנומסים ושמרו על קור רוח.
 
בואו מוכנים
 
יותר מכל, חשוב לעשות מחקר מעמיק על התפקיד מבעוד מועד. לשם כך, חפשו את העובדים שמילאו את התפקיד בעבר שאליו אתם מתמיינים. לא רק שיש להם מה לספר לכם על התפקיד עצמו, אלא גם על איך יום המיונים עלול להיראות, ואיך רצוי שתתנהגו. ניתן למצוא אותם דרך אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, בלוגים או מכרים משותפים. "היו עצמכם" כנראה שלא יעבוד בסוג מבחן שכזה. המעסיקים אכן מחפשים דפוס מסוים וספציפי של התנהגות, שאם תפצחו אותו - תתקבלו לעבודה.
 
הטילו ספק
 
אם לא עברתם את מבחני המיון, הישארו רגועים. מעסיקים רבים אינם מאמינים לשיטה של גילוי המרכיב האישיותי מבעוד מועד. המבחנים אינם מנבאים באופן מדויק איך המועמד יעבוד עם שאר הצוות הנוכחי בחברה. לכן במקרים רבים התוצאה אינה תואמת את התפקוד במבחני המיון.

 

עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
לכל הפורומים
מלגות חדשות
ימים פתוחים