עבודה לסטודנט

אז נכון, יש גם סטודנטים שאינם עובדים במהלך לימודיהם, או עובדים בחופשים בלבד. אולם רב הסטודנטים במדינת ישראל עובדים בעבודה כזו או אחרת, בין אם חלקית ובין אם במסגרת מלאה, בין אם כהתמקצעות בתחום העבודה שבו הם רוצים לעסוק או בין אם לממן את מגוריהם וחייהם. על פי סקר שנערך לא מכבר כמעט 70 אחוז מהסטודנטים עובדים בעבודה כזו או אחרת.

 

מבחינת הנתונים היבשים שכר הסטודנט הממוצע הוא כ 2500 ש"ח לחודש, ע"פ חישוב של 21 שקל לשעת עבודה ( מקובל כי שכר הסטודנט חושב כ 125 אחוז משכר המינימום במשק) לפי ממוצע של 25 שעות עבודה בשבוע. ( שנותנות מרווח נשימה ללימודים כמובן.)


אז איך מחפשים עבודה? מהם העבודות הפופולריות בקרב סטודנטים ואיך לדאוג שלא יסבנו את הסטודנט? ננסה לענות על שאלות אלו ואחרות כאן.

 

אהבת? שתף ב:


איך מחפשים עבודה בתור סטודנט:


גם כאן בעידן המקוון יש מגוון רחב של אפשרויות למציאת תעסוקה, אם פעם היו אבותינו מכתתים רגליהם בין משרדים ומקומות עבודה ומחלקים קורות חיים, הרי שכיום ניתן לחפש עבודה באחד הלוחות באינטרנט ע"פ אזור וסוג עבודה, לשלוח קורות חיים באי מייל ולהרשם אונליין לאחד מחברות כח האדם שישמחו לנצל את כישוריכם. באוניברסיטאות הגדולות קיימים מרכזי גיוס והשמה לסטודנטים, שם אחד היתרונות הוא שהמעסיקים נמצאים בבקרה של אגודת הסטודנטים ומחוייבים לדאוג לרווחתכם. תקופות מבחנים למשל יילקחו בחשבון והסטודנט יקבל התחשבות. שכר הסטודנטים גם הוא יהיה בפיקוח וכן זכויותיכם הסוציאליות.


בקמפוסים רבים תוכלו לעבוד במסגרת האוניברסיטה כעוזרי הוראה, עובדי אגודה ונותני שירות למיניהם. את העבודות הנ"ל בדרך כלל מוצאים על לוחות המודעות בקמפוס, לוחות המודעות במעונות ואתרי האיטרנט של אגודת הסטודנטים.


בערים גדולות, בעיקר בי"ם ותל אביב ישנם עבודות רבות בסקטור הממשלתי ציבורי, עבודות אלו הינם לרוב עם שכר לא הכי גבוה אך בתנאי העסקה טובים עם אפשרות להתקדם. רבים למשל מלומדי האוניברסיטה העברית עובדים במשרדי ממשלה ברחבי העיר ובגופים ממלכתיים "אחרים"- ובסיום התואר רבים מהם נשארים בשירות הציבורי. את המידע על עבודות אלו ניתן למצוא בפורטל שער הממשלה ובמכרזים שונים בעיתונים.


מהם העבודות הפופולאריות בקרב סטודנטים?


בנוסף לעבודות הממשלתיות שכבר הוזכרו, העבודות המועדפות על סטודנטים הם עבודות שמירה, המאפשרות לא אחת משמרות גמישות ויכולת ללמוד במהלך המשמרת, עבודת שליחויות למיניהם, ששכרן בעיקר מטיפים ולעיתים חלק מההטבות הם כלי רכב כזה או אחר, עבודות במרכזי שירות או טלפוניה, נציגי שירות בחברות סלולר למשל, בהם תנאי העבודה לסטודנטים טובים מאד, מגזר ההיי טק, המאפשר לסטודנטים בתחומי הלימוד הרלוונטיים להשתלב כבר במהלך הלימודים בעבודה מעשית בתחום, ועבודות בשוק החופשי ששכרן השעתי משתלם כמו מלצרות, ברמנים, שיעורים פרטיים ועוד. עבודות אלו הן מה שנקרא בד"כ עבודות שחורות.

מהם זכויות הסטודנט בעבודה?


ובכן גם כאן תלויה השאלה בטיב המעסיק וסוג העבודה. בגופים הממשלתיים בד"כ הסטודנטים חותמים על חוזה אישי מיוחד. חוזה זה נותן להם שכר שעה גבוה יותר אך אינו מקנה להם זכויות פנסיוניות או קביעות כמו עובדי הממשלה הקבועים. בחברות גדולות במשק תנאי ההעסקה טובים לסטודנטים שכן ברובם קיימים ביטוחי מנהלים למיניהם והפרשות לקופות גמל. בעבודות שמירה או עבודות בחברת כח אדם הגמישות אמנם רבה, אבל תנאי ההעסקה הם הנמוכים ביותר. לרוב לא יהיו זכויות פנסיה או הפרשות שונות, למעט פיצויי פיטורין וחישובי חופה והבראה שמגיעים במסגרת חוק העבודה הקיבוצי עליו חתומות מרבית חברות כח האדם.

 

בעבודות בהם שכר העבודה שעתי ויש משמרות הסטודנטים זכאים כמו כל עובד לתוספת לילה, שבת וחג וכן לדמי נסיעות בהתאם להיקף העבודה. בעבודות שחורות כמו מלצרות ומשלוחים מומלץ מאד לבקש מהמעסיק תלוש שכר מינימום לפחות על מנת לכסות את דמי הביטוח הלאומי ומס הבריאות. לא לעבוד במקום בו אינכם מכוסים מבחינה ביטוחית או רפואית. זה עלול לבוא בעוכריכם. החוק בישראל אינו מתיר העסקה של עובדים ללא משכורת מינימום לשעה, ואם כסטודנטים אתם מוגדרים כלא עובדים תיאלצו לשלם דמי ביטוח לאומי ומס בריאות שנתיים.


פרטים נוספים אודו אפשרויות העסקה ותעסוקה נשמח לתת לכם באמצעות דף צור קשר כאן באתר. עבודה נעימה ופוריה!

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

לכל הפורומים

מלגות חדשות

ימים פתוחים