ראיון עבודה, עשה ואל תעשה

 

חיפוש עבודה חדשה עלול להיות תהליך מתסכל. כולנו רוצים לקבל את המשרה הכי טובה בשוק, זו שאנו נהנים לעשות תוך כדי ניצול מרבי של נקודות החוזק שלנו. בבואנו לריאיון עבודה גורלי, ישנן מספר התנהגויות שכדאי לאמץ ולחילופין – כאלה שמומלץ מאוד להימנע מהן.

 

אהבת? שתף ב:


עשה ואל תעשה בראיון עבודה

 

המדריך לחיים הפשוטים

 

גישה היא עניין של טעם וסגנון, אך ישנן צורות התנהגות שבאופן אוניברסלי לא תעבודנה לעולם. במאמר שלפניכם, ריכזנו את מיטב הכללים לפיהם מעסיקים מנוסים ממליצים לנהוג במהלך ראיון עבודה, ומאידך – טעויות נפוצות שאסור בשום פנים ואופן לעשות. כל זאת, כדי שתצליחו לעבור את המפגש המורכב בשלום.

 

עשה: כיצד להשיג יתרון במהלך הריאיון

 

היו מוכנים

 

ראיון הוא מעמד חשוב יותר מכל מצגת גדולה שאי פעם תצטרכו להכין. לכן, אתם צריכים להיות מוכנים מראש באמצעות רכישת ידע על החברה, התעשייה, התפקיד וכן הפרופיל המקצועי של אישים חשובים העשויים להיות נוכחים בפגישה. בנוסף עליכם לדעת מי אתם – להכיר לעומק את קורות החיים שלכם, את היסטוריית העבודה, וכן את נקודות החולשה והחוזק האישיות.

 

הציגו שאלות ענייניות

 

מראיינים שופטים מועמדים באמצעות שלושה כלים עיקריים: רושם ראשוני, איכות תשובות וטיב שאלות. שאלות מרשימות שאתם מציגים ליושבים מולכם עשויות לכפר על החולשות בתחומים האחרים. אלו לרוב תעסוקנה בהשפעת ואתגרי התפקיד, ובמערכת היחסים בין העובדים לארגון.

 

הוכיחו עוצמות, נטרלו חולשות

 

רשמו את כל נקודות החוזק והחולשה שלכם ועבור כל אפיון חיובי, צרפו דוגמא או שתיים כהוכחה. על מנת לנטרל חולשה, תארו איך תמירו אותה לחוויה לימודית, או איך הנכם מצליחים להתמודד אתה.

 

שאלו על הצעדים הבאים

 

לקראת סוף המפגש, שאלו היכן אתם עומדים כדי לדעת למה לצפות. אם דברי המראיין הם מעורפלים ולא מחייבים, אתם כנראה לא הולכים להיות מוזמנים בשנית. במקרה זה, מותר לכם לשאול אם חסר היבט בניסיונכם או במיומנותכם לדרישות התפקיד. ברגע שתדעו את הסיבה, תוכלו למזער את תחושת אי הוודאות האופפת מרואיינים לאחר כל מיון.

 

 

 

רוצה ללמוד? מחפש עבודה? רוצה תשובות?

לחץ/י פורום ייעוץ לימודים וקריירה

 

אל תעשה: כיצד לא לירות לעצמכם ברגל

 

הפסיקו להכליל

 

הוציאו מהלקסיקון משפטים כמו "אני פותר בעיות מצוין" ו"אני חלק בלתי נפרד מעבודת צוות". הכללות מעין אלה בדרך כלל נשכחות במהרה. כשמעסיקים מעריכים מועמדים לאחר הריאיון, הם נוטים לזכור את אלו שהציגו דוגמאות וסיפורים מוחשיים על מנת להוכיח את טענותיהם. מתוך דוגמאות אלה הם מסיקים את מידת הכוח או התבונה שיש למועמד.

 

"אין לי שום חולשות"

 

אף פעם אל תצאו בהצהרות שאתם מושלמים, מפני שלכל אדם יש חולשות. שאלה זו מצד המראיין מטרתה לשמוע איך אתם מציירים עצמכם, ומהי מידת הכנות והמודעות העצמית הקיימת בכם. על פני השטח, לומר שאין לכם נקודות חולשה מרמז שהפסקתם לצמוח בפן המקצועי והאישי ואינכם צריכים ללמוד דברים חדשים. לעומת זאת, הצבעה על נקודות שיפור לעתיד מסמלת את נכונותכם להחכים ולגדול בחברה.

 

המנעו מתשובות קצרות או ארוכות מדי

 

בראיון, אתם לא רק נשפטים על תוכן התשובות, אלא גם על איכות הצגתן. התשובות הטובות ביותר אורכן בין דקה לשתי דקות, לכן אם יהיו קצרות מדיי עלול להיווצר חשש שלא הבנתם מה שואלים אתכם. גרוע מכך, אתם מכריחים את המראיין לעבוד קשה. מאידך, עובדים פוטנציאליים המדברים יתר על המידה נחשבים שקועים בעצמם, משעממים ולא מדויקים. לאחר שתי דקות, מעסיקים נוטים לאבד ריכוז ומפסיקים לשמוע את דבריכם.

 

לסיכום, עבור רוב מנהלי הגיוס, הראיון מהווה כלי בדיקה ואימות כישורים, בשילוב מנה גדולה של תחושת בטן ואינטואיציה. מחפש עבודה המתמצא בהתנהגות הרצויה, יכול להטות את הסיכויים לטובתו. הוא ישאל שאלות מעמיקות ויפגין אוריינטציה עסקית לאורך הריאיון כולו.

   

עוד מידע חשוב:

 

 

שלא תגיד שלא ידעת! עוד עצות חשובות לפני ראיון עבודה:

 

 

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים