מבחני דינמיקה קבוצתית

 

מבחני דינמיקה קבוצתית מהווים עבור המעסיקים דרך זולה ויעילה יחסית לסינון ראשוני של מועמדים לתפקידים מגוונים. מבחינת המשתתפים, מדובר בסיטואציה מאוד לא נוחה המרגישה לרוב מלאכותית ומלחיצה. אם עליכם לעבור בקרוב דינמיקה קבוצתית, כדאי שתדעו מראש לקראת מה אתם הולכים.

 

 

אהבת? שתף ב:


 

דינמיקה קבוצתית


הריאליטי של תהליכי המיון

 

דינאמיקה קבוצתית מהווה כלי אבחון ראשוני שעל פי תוצאותיו מחליטים הממיינים האם לתת למועמדים להמשיך את תהליך המיון. במהלך הדינאמיקה הנמשכת לרוב כשעתיים, מטילים על המשתתפים מגוון של משימות וסימולציות המאפשרות לבוחנים (לרוב מדובר בפסיכולוגים תעסוקתיים) להתחקות אחר מאפיינים אישיותיים כגון יכולות תקשורת, יצירתיות ויוזמה.

 

במהלך הדינמיקה, על הנבדקים להפגין את יכולת ההובלה ואת הכריזמה שלהם והם נשפטים על המידה בה הם נתפסים כאסרטיביים, כדומיננטיים וגם - כעובדי צוות.

 

שפת גוף

 

על מנת להצליח בדינמיקה קבוצתית עליכם להיות מודעים לתקשורת הלא מילולית שלכם. ישיבה זקופה ויציבה משדרת ביטחון ולעומתה הזזה מתמדת של הידיים והרגליים מעידה על חוסר נוחות. נסו לשמור כמה שיותר על קשר עין עם האנשים שאתכם בקבוצה וחייכו מדי פעם.

 

הצגה עצמית

 

לרוב בשלב הראשון כל אחד מהמועמדים מקבל פרק זמן קצוב במהלכו עליו להציג את עצמו בפני המשתתפים. בזמן ההצגה העצמית הקפידו לדבר בקול ברור ולשמור על קשר עין עם שאר חברי הקבוצה. הכינו מראש את הדברים ברצונכם לומר והתאמנו בעמידה בזמנים. הבליטו תכונות חיוביות שיש לכם, או תחומי עניין מיוחדים שתוכלו להביא לידי ביטוי בהמשך בשלב המשימה הקבוצתית.


הכינו יותר מתכונה בולטת אחת, כך שיהיה לכם מרחב תמרון במידה ומישהו מהדוברים לפניכם יאמר משהו דומה מדי לדברים שהתכוונתם לספר. גם אם אתם לחוצים בזמן ההמתנה לתורכם, הקשיבו למה שמספרים שאר המשתתפים ונסו לעמוד על טיבם כדי שתטיבו להתמודד איתם בהמשך.

 

משימות קבוצתיות

 

לאחר ההצגה העצמית סביר שתתבקשו לבצע משימה משותפת לכל חברי הקבוצה - לבנות מגדל, לצייר ציור משותף, לתכנן תקציב או לפתור בעיה מסוימת. עליכם לקחת יוזמה, אך להפגין קשב לדבריהם של שאר המשתתפים. חשוב שתביעו את עצמכם, אך אל תתעקשו להשמיע את עצמכם בכל מחיר. אל תקלעו לריבים ושימרו על גישה חיובית כלפי כל חברי הקבוצה גם כאשר דבריו או התנהגותו של מישהו מהם גורמת לכם לתסכול.

 

חשוב שתביעו רעיונות מקוריים משלכם, אך אל תהססו להסכים עם רעיון שמישהו אחר הגה במידה והוא נשמע לכם מוצלח. בבואכם להביע התנגדות, תנו סיבה מוחשית לעמדתכם ואל תדברו באוויר. מרגע שהתקבלה החלטה בקבוצה, גם אם היא אינה מתאימה לרעיון שהצעתם, סייעו ככל שביכולתכם להצלחת המשימה.

 

 

רוצה ללמוד? מחפש עבודה? רוצה תשובות?

 

לחץ/י פורום ייעוץ לימודים וקריירה

משחקי תפקידים

 

פעמים רבות, כוללת הסיטואציה של דינמיקה קבוצתית גם התנסות במשחקי תפקידים שנועדו לדמות את ההתמודדות של המשתתפים עם סיטואציות שונות העולות במסגרת התפקיד אליו מתמיינים – פיטורי עובד, שיחת נזיפה, מכירה טלפונית ועוד. מומלץ לערוך סימולציות כאלה בבית ולתרגל התמודדות עם תרחישים שונים.

 

דומיננטיות

 

אנשים רבים טועים לחשוב שדינמיקה קבוצתית דורשת מהם להפגין יכולת להשתלט על הסיטואציה אך עליכם לזכור כי מנהיגות אינה מתמצה בהרמת הקול וחלוקת פקודות. הימנעו ממצבים שבהם אינכם נותנים לאחרים מקום להתבטא. דומיננטיות רלוונטית היא כזו המביאה את חברי הקבוצה לפתרון המתאים לבעיה שהוצגה בפניכם. אסור בשום פנים ואופן להגיע למצב של הפגת אגרסיביות דורסנית, לשימוש בכוחניות ובהרמת קול.

 

פאסיביות

 

גם אם הסיטואציה ממש לא נוחה עבורכם, עליכם למצוא דרך להנכיח את עצמכם ולא להיעלם בשקט בפינה. אם אתם חשים יותר בנוח כשנותנים לכם תפקיד מוגדר, הציעו להיות אחראים על תכנון העבודה, על רישום פרוטוקול או על מדידת הזמנים. אל תתנו לעצמכם לגלוש למחשבות כמו "מה אני עושה" פה או "למה מגיע לי לעבור את זה". נסו "להיכנס לראש" כמה שיותר, להתמסר, לשחק את המשחק. הדבר הכי גרוע שאתם יכולים לעשות הוא להיות מודעים יתר על המידה לסיטואציה.

 

מנהיגות

 

מועמדים רבים נוטים להיחלץ מכך שהם אינם "מנהיגים", אך חשוב לזכור כי אין דרך אחת להצליח במרכז הערכה - הכול תלוי בדרישות התפקיד אליו אתם מתמיינים. קחו בחשבון כי ניתן להעביר את אותה מטלה ולהתייחס פעם ליכולת שכנוע ופעם למיומנויות מתן שירות או ליכולת לקבלת מרות.

 

לפני שאתם הולכים לדינאמיקה בררו מה בדיוק דורש התפקיד המיועד לכם בחברה ומתוך כך תסיקו אילו תכונות מחפשים. תפקידי ניהול דורשים בולטות ויוזמה, משרות בתחום השירות דורשות נעימות ויכולת להגיש עזרה ואילו משרת מכירות מצריכה להפגין יכולת שכנוע. חישבו אילו יתרונות יחסיים יש לכם בהקשר למשרה המיועדת והפגינו אותן במטלות שתידרשו לבצע.

עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
לכל הפורומים
מלגות חדשות
ימים פתוחים