ראיון עבודה, איך לענות על שאלות?

כל אחת מהשאלות המוצגות לך במהלך ראיון עבודה נותנות לך הזדמנות להראות מדוע אתה האדם המתאים ביותר למשרה שעל הפרק. עליך להדגיש את תכונותיך החיוביות ולהימנע מלספק סיבות העלולות לפסול אותך כמועמד ראוי. כיוון שכך, חשוב מראש על האסטרטגיה הכוללת בה תשתמש בראיון.

 

אהבת? שתף ב:


טכניקות למענה על שאלות ראיון טיפוסיות בעת ראיון עבודה
 
יש אנשים הרואים דברים כמו שהם ושואלים, 'מדוע?' אני רואה דברים שמעולם לא היו ושואל, 'מדוע לא?'
ג'ורג' ברנרד שאו
 
דוגמאות מספרות המון
 
כאשר עליך לספר על תכונות שלך בזמן הראיון, היה מוכן להדגים כל תכונה שאתה בוחר לספר עליה באמצעות דוגמאות לפעמים שבהן הפגנת את אותה תכונה. באופן כללי, כדאי תמיד להיות מוכנים להביא סימוכין לטענות שמעלים תוך כדי הראיון. למשל, במידה ובחרת לציין את כשרונך לעמוד מול קהל, או שבחרת להדגיש את יכולתך לתפקד היטב במצבי לחץ, היה מוכן להציג דוגמאות לסיטואציות ספציפיות תכונות אלה באו לידי ביטוי, ופרט את התוצאות שהשגת באותם מקרים. 
 
נווט את השיחה לכיוון הרצוי לך
 
בעת ראיון עבודה עליך לנהוג כפוליטיקאי. בפעם הבאה שבה תצפה במסיבת עיתונאים או בעימות מצולם בתקופת בחירות, שים לב לאופן שבו משיבים הפוליטיקאים לשאלות שמפנים אליהם נציגי התקשורת. כשתעשה זאת, לא תתקשה להבחין כי פעמים רבות הפוליטיקאים אינם משיבים ישירות על השאלה שהופנתה אליהם, אלא הם משתמשים בשאלות כדי למסור לציבור את המידע שהם מבקשים לקדם. 
 
באותה דרך תוכל לנהוג גם במסגרת ראיון עבודה. נגיד, למשל, שהמראיין שואל האם אתה מעדיף לעבוד לבד, או לקחת חלק בעבודת צוות. יכול מאוד להיות שהוא מנסה לגרום לך להגיד שאתה מעדיף אחת משתי האפשרויות, ולמעשה כל אחת מהן עלולה להכשיל אותך. שהרי בפועל, רוב המשרות דורשות שילוב של שני הדברים. לכן, במצב כזה דרך ההתמודדות האופטימלית תהיה להימנע מתשובה ישירה, ולהדגיש שבכל אחד מהמצבים זכית להצלחה במקומות העבודה הקודמים שלך. 
 
ככלל, במהלך ראיון עבודה אין צורך לשלוף תשובות מהירות. בכל פעם לפני שאתה משיב, קח לך רגע, נשום עמוק וחשוב על הדברים שברצונך לומר. תשובות רציניות וענייניות הניתנות בצורה בהירה, טובות בהרבה מתשובות חסרות תוכן, הניתנות בשליפה מהמותן. זכור כי אינך נמדד בראיון על מהירות התגובה שלך.
  
הייה ברור ותמציתי
 
הייה כן ותמציתי בתשובותיך. ספר רק את האמת ועשה זאת בדרך הכי חיובית שניתן. אל תדבר על אירועים באופן שלילי, לא על עבודות קודמות , ולא על הבוסים או על הקולגות שלך. העדף תשובות תמציתיות ומדויקות, שכן תשובות ארוכות ומסורבלות נוטות להיתפס כאמינות פחות לעורר חשד. אם אתה מדבר במשך יותר משתי דקות ללא אינטראקציה עם המראיין, יכול מאוד להיות שאתה מוסר לו יותר מידע מכפי שהוא היה מעוניין לשמוע. במידה ואתה חש שדיברת יותר מדי, פשוט עצור ושאל משהו בסגנון: "האם אני מספק לך יותר מדי או פחות מדי פרטים?" שאלה זו תאלץ את המראיין להגיב וכך היא תורמת לחילופי מידע. מלבד זאת, אם אתה מרדים את המראיין בתשובות ארוכות ומייגעות, הצגת שאלה מצדך תחזיר לו את ערנותו.
 
זרימת השיחה
 
לאחר שסיימת לענות של השאלה שהוצגה לך, שאל את המראיין שאלת מעקב, כמו: "האם המידע שמסרתי לך מספק אותך?" כך תוכל להבטיח כי אתה מעביר את המסר שאתה רוצה ותוכל להיות משוכנע כי סיפקת למראיין את כל הפרטים בהם הוא מעוניין. התאמן מראש על התשובות שלך לשאלות טיפוסיות והייה מוכן להיות במיטבך כשהמצב ידרוש זאת.
 
רוצה ללמוד מקצוע חדש? לעשות הסבה מקצועית? 
המומחים שלנו עונים על שאלות בפורום ייעוץ לימודים

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים