מה שואלים בזמן ראיון עבודה?

לצערנו אנחנו לא קוראי מחשבות... אך בסופו של דבר, כל השאלות בראיון עבודה דומות במהותן. אספנו עבורכם מבחר של שאלות נפוצות בהן אתם עלולים להיתקל, כך שתוכלו להבין מה בעצם המעסיקים באמת מחפשים בתשובות שלכם, ומה נדרש כדי להראות שהנכם המועמדים הראויים לתפקיד.

 

אהבת? שתף ב:


 

שאלות נפוצות בראיון עבודה

 

לנצח בקרב האחרון

 

השאלות במהלך ראיון עבודה עשויות להשתנות, אך במהותן כולן מנסות לבסס את הדיווח של המועמד אודות הכישורים והניסיון שהוא מביא, לבחון את הנחישות והעניין שהוא מביע במשרה ולקבוע את מידת התאמתו לחברה לאחר המיונים. אם אתם מסוגלים לעמוד בקריטריונים הללו תוך שימוש בדוגמאות מהחיים האמיתיים לצורך המחשה, תהיו מסוגלים לענות על רוב השאלות בהן אתם עלולים להיתקל. אלו כוללות את הדוגמאות הבאות לפניכם:

 

ספרו על עצמכם

 

שאלה זו, על גרסאותיה השונות, פותחת בדרך כלל את הראיון. התשובה לשאלה צריכה להיות מתורגלת היטב, להיאמר בביטחון ולארוך בין שלוש לחמש דקות. התמקדו בתחומים הרלוונטיים למשרה והקפידו לצרף הישגים מרשימים מהעבר. הביעו עניין והתלהבות בתפקיד המיועד והימנעו מלמסור מידע אישי או לא רלוונטי, לדוגמא עבודות סטודנטים שאינן מעידות על כישורים מיוחדים. 

 

מהן החולשות שלכם?

 

כאשר נתקלים בשאלה זו, יש לבחור בתיאור חולשה שאינה רלוונטית למשרה המיועדת, כמו אי ידיעת שפה זרה למשרה בחברה מקומית. בנוסף, יש להפוך אותה לעובדה חיובית, לדוגמא, "אני רוצה לגרום לדברים לקרות וכאשר הסביבה אינה באותה קו מחשבה עלולה להיגרם לי תחושת תסכול". יתרה מזאת, חולשה עשויה להיות אפיון עבר ששיפרתם, כמו היכולת להכין מצגות או סיום משימות בפרק זמן קצר יותר.

 

מדוע עזבתם את העבודה האחרונה?

 

התשובה לשאלה זו צריכה להיות חיובית ואופטימית גם אם הנסיבות קשות להסבר. אף פעם אין לבקר מעסיק קודם, על אף שלעיתים קל להתפתות לכך. אם היוזמה לפיטורין באה מכם, השליכו זאת על צרכי החברה ולא על הנסיבות האישיות שלכם כאשר אתם משיבים על השאלה.
 

למה אתם מעוניינים במשרה?

 

נצלו את השאלה כדי להראות עד כמה התפקיד תפור עבורכם ושדרו התלהבות מההזדמנות לקבל את המשרה. הצביעו על התאמה בין כישוריכם לבין דרישות התפקיד, ספרו שאתם מעוניינים במוצר בשוק במגזר בו הארגון עוסק. במידה ומדובר בחברה בעלת מוניטין ציינו זאת בתשובתכם לשאלה, והוסיפו כי עבורכם זהו אתגר מרגש. לעולם אל תאמרו כי אתם פשוט זקוקים למקור הכנסה (גם אם זה נכון) או שהמשרה נוחה מבחינה גיאוגרפית. 

 
שלא תגיד שלא ידעת! עוד עצות חשובות לפני ראיון עבודה:
 
 
 
ספרו על תרחיש בעייתי בעבודה ואיך התמודדתם עמו

 

המעסיק בודק איך אתם מתמודדים תחת לחץ, כמו גם את כישורי פתרון הבעיות והתקשורת שלכם. דוגמאות טובות יראו שסייעתם לפתור או לשפר מצבים קשים, הפגנתם גמישות ואינטליגנציה רגשית והראיתם קור רוח במצבי לחץ. הימנעו במתן דוגמאות שאתם עדיין רגישים כלפיהן, משום שבראיון מצב הלחץ והחרדה עולה, ואתם עלולים לצאת מאיזון.

 

ציינו הישג שאתם מתגאים בו

 

בחרו בדוגמה הקשורה לעבודה המראה יתרון מוחשי לעסק. יש לכלול הישגים אישיים רק אם הם מאוד מרשימים או יוקרתיים. מועמדים מנוסים יותר המחפשים תפקידים ספציפיים, לדוגמא משרת מנהל מכירות, צריכים להתמקד בתחומים הקשורים באופן הדוק לתפקיד, כגון גידול במכירות או בניית צוות מכירות מוצלח.

 

מהן מטרות הקריירה שלכם?

 

כאן בודקים אם הנכם צפויים להישאר בחברה ואם כן, לכמה זמן. הרגיעו את המעסיק ותנו לו לדעת כי המשרה תואמת את תכניות הקריירה שלכם ועבורכם זוהי משרה ארוכת טווח.

 

מהן ציפיות השכר עבור המשרה?

 

משא ומתן לגבי ציפיות שכר מומלץ לקיים לאחר שעברתם את שלב הראיון. אם מאלצים אתכם לנקוב בסכום, תנו טווח ריאלי, אך מראש ציינו כי תוכלו להתגמש אם שני הצדדים מחליטים לעבוד ביחד.

 

מה אתם יודעים על הארגון?

 

יש לדעת פרטים חיוניים כמו מבנה החברה, מצבה פיננסי, מוצרים ושירותים הניתנים בה, אנשי מפתח העומדים בראשה, לקוחות עיקריים ומתחרי שוק. לבסוף, גלו מהם האתגרים אתה היא מתמודדת - לרוב, תחום העבודה העתידית שלכם יעסוק בכך ומידע זה יהווה יתרון עבורכם.

 
 
עוד מידע חשוב:
 
 
 

 

עדכונים אחרונים באתר

חדשות ועדכונים

עכשיו בפורום

מלגות חדשות

ימים פתוחים