תחנת רדיו באוניברסיטה

מתי לאחרונה האזנתם לשידורי הרדיו האוניברסיטאי שלכם? רבים מכם, סביר להניח, מעולם לא. יותר מדיי מוסדות אקדמאיים בישראל אינם מפעילים תחנת רדיו מקומית, על אף קיומם של חוגים לתקשורת וסדנאות רדיו ולמרות שהתשתית והתדר קיימים. בבר-אילן, למשל, עדיין לא משוכנעים בנחיצותה של תחנה מקומית. הנה סיפורה של תחנת הרדיו שאינה קיימת

אהבת? שתף ב:


תחנת רדיו באוניברסיטה, מתי?
 

דמיינו לעצמכם את המצבים הבאים: סטודנט לכימיה שהיה רק פעם אחת בכל התואר במעבדה; פקולטה למדעי המחשב בלי מחשבים; לימודי מבוא בלי ספריה וסדנה לרדיו בלי תחנת רדיו... יכולים לדמיין את זה? או שמא תסכימו שהלימודים בשלושת התחומים הראשונים יהיו חלקיים בלבד ולא כל כך איכותיים?!

אבל מה עם הרדיו? האם לדעתכם אוניברסיטה שיש בה סדנה לרדיו לא צריכה גם לדאוג לאולפן רדיו שמשדר בתדר כלשהו אל הסטודנטים הלומדים באותו המוסד ולשאר תושבי האזור? מסתבר, שהתשובה אינה כה פשוטה.

עצם קיום קורס רדיו לא בהכרח גורר אחריו גם הקמת תחנת רדיו, כך לפחות טוענים באוניברסיטת בר-אילן ובמוסדות אחרים. המצב הוא כזה: יש אולפן רדיו אמיתי, יש מרצה, יש מתרגל, יש טכנאי, יש סטודנטים הלומדים רדיו ויש ספריית מוזיקה ענקית - כמעט הכול כדי לשדר תוכניות רדיו, אבל - וזה אבל גדול - הרדיו הזה משדר בשני רמקולים בודדים, בסמסטר ב’, בשתי הפסקות, כל אחת של חצי שעה, באחת הקפיטריות של האוניברסיטה וזהו... אין ספק שהסטודנטים לומדים ומתרגלים את מקצועות הרדיו, רק שהיישום שלו הוא מינורי בכל קנה מידה.

המודל: רדיו הר הצופים ורדיו המכללות

נכון, לא בכל האוניברסיטאות בישראל מתקיימת תחנות רדיו מקומית. למעשה, לא באוניברסיטת תל-אביב, לא בחיפה ולא בבאר-שבע - מוסדות שבהם מלמדים תקשורת - לא קיימות תחנות רדיו. אבל, לעומת זאת, באוניברסיטה העברית בירושלים, ועוד איך היא קיימת. תחנת "רדיו הר הצופים" משדרת כל יום החל מ-9 בערב, ועובדים בה כ-15 סטודנטים. מטרתה של התחנה היא: "להעניק לסטודנטים חוויה של עבודה מעשית ואפשרות ליישם מה שניתן ליישום בלימודיהם התיאורטיים".

ואם כבר לקחת דוגמא ממישהו אז לפחות ממישהו חיובי, כך לפחות לימדה אותי אימי. עוד דוגמא לתחנת רדיו סטודנטיאלית היא של מכללת "עמק הירדן", רדיו "קול הכינרת", תחנה שקיימת כבר 9 שנים ומשדרת כל יום למשך 16 שעות.

תאמרו, מכללה היא לא אוניברסיטה, אז זה לא באותה קטגוריה עם בר אילן. נכון? לא נכון!

כי מכללת עמק הירדן נמצאת באחריות האקדמית של אוניברסיטת בר- אילן, וכל מי שלומד בה יכול לקבל תואר של האוניברסיטה והוא אפילו לא צריך לשלם יותר כסף. אז מדוע לחברים במכללה יש תחנה ולמוסד האם אין?

עוד מכללה ציבורית בה התשלום הוא כמו באוניברסיטה היא מכללת "אחווה" בדרום, שגם לה יש תחנה משדרת. "זו תחנה צעירה, שמשדרת פעם-פעמיים בשבוע, כשהמטרה העיקרית שלה היא להתרחב", מספרת סיוון, שדרנית בתחנה שהיא גם סטודנטית במכללה. וגם "קול האחווה" משדר בתדר 106FM, תדר חינוכי שמקצה "קול ישראל" למוסדות הלימוד שחפצים בכך ועומדים בכל הקריטריונים. כך התמונה גם בעשרות מכללות נוספות ברחבי הארץ.

כולם רוצים - אבל כסף אין 

עושה רושם, למרבית הגורמים המעורבים ישנה כוונה עקרונית לפעול בנושא, ואפילו תדר 106FM של "קול ישראל" כבר הוקצה עבור בר-אילן, אבל גם עובדה זו אינה משנה לעת-עתה דבר. אם-כך, מדוע בכל-זאת לא נפתחה עד היום תחנת רדיו לסטודנטים בבר-אילן?

"ישנם אילוצים כספיים שבגללם האוניברסיטה נמנעת מלהקים את התחנה", אומרת דר’ יהודית אורבך, ראש היחידה ללימודי עיתונאות ותקשורת, אשר ניסתה להעלות את הנושא כמה וכמה פעמים מול ההנהלה. "האוניברסיטה לא משוכנעת שהרדיו ישרת אותה באיזושהי צורה מול הסטודנטים וכנראה שיש פה סדר עדיפויות שבו תחום התקשורת נמצא במקום נמוך".

וד אדם היודע דבר או שניים על נושא הרדיו (והטלוויזיה), הוא אורי פז, סמנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, מנכ"ל ערוץ הכנסת החדש ואיש תקשורת מאוד ותיק, שבין השאר היה ממקימי רדיוס 100FM וכיהן כמנהל התחנה ומנהל התוכניות, ובין שאר עיסוקיו גם מלמד את סדנת הרדיו באוניברסיטה כבר כמעט 10 שנים, במהלכן ניסה רבות לקדם את הקמת התחנה. מי שהקים תחנת רדיו אזורית, לא יתקשה להקים תחנה סטודנטיאלית, נכון? שוב לא נכון: "לצערי הרב", אומר מר פז, "במשך שנים לא השכילו בבר-אילן להקים תחנת רדיו שמשדרת בצורה מכובדת ונאותה, על בסיס מתכונת ה- 106FM ומצער מאוד שאוניברסיטה כל כך גדולה ורצינית היא אולי בין אחרוני מוסדות הלימוד האקדמיים שעדיין נמצאת במצב הזה".

גם המתרגל בסדנה, קובי ביטון, מתוסכל מהעניין. "כיום כל מה שחסר זה אנטנה ותשתית על מנת להפוך לרדיו פעיל", הוא אומר. כל כך מעט – ובכל-זאת...

לסטודנטים זה חשוב - אז שיפעלו בעצמם!

ומה אומרים הסטודנטים הלומדים בסדנה?

אריק, סטודנט שנה א’: "זה אחלה קורס ואחלה הדרכה וחבל שאין תחנה. כך לפחות אפשר היה לתת לסטודנטים לשדר בתוך האוניברסיטה כל השנה". גם רבקה, סטודנטית שנה ב’, מרגישה כך: "תחנת רדיו יכולה להועיל גם לסטודנטים וגם לאוניברסיטה ולהראות שזה מוסד רציני שיכול להחזיק תחנה רצינית שמשדרת החוצה". אהרון, סטודנט שלמד בשנה שעברה בסדנה מאוד רוצה לעשות סטאז’ בתחום הרדיו, "אבל בגלל שאין תחנה אצלנו אז אני אצטרך לחפש לעצמי מקום אחר להתמקצע בזה וחבל".

לדברי מר פז, תשובה חד משמעית בנושא קשה לקבל מהאוניברסיטה וגם כש-"סילבוס" פנה בסוגיה זו לאוניברסיטה, לא הצלחנו לקבל תשובה שתשפוך מעט אור על המצב, זולת ההתייחסות הלקונית: "הנושא נתון בבדיקה. ההחלטה תתקבל בהתחשב בצרכי הסטודנטים ובאילוצים התקציביים של האוניברסיטה".
 

אז קחו את עצמכם בידיים והובילו את המאבק למען הקמת תחנת רדיו אמיתית. כך לפחות מציעה דר’ אורבך, שאומרת "קחו יוזמה, תבנו הצעה ותציגו לפני ההנהלה". האמת, במצב בו אין כל התקדמות מטעם המוסד עצמו, אולי זה באמת יצליח.

אולי יעניין אותך גם

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד במכללת ספיר

מאת: , 16/11/2021
סטודנטים מספרים על המכללה האקדמית ספיר - מה הם באמת חושבים על התואר, הקמפוס, המרצים והאווירה אחרי השיעורים? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד במכללת צפת

מאת: , 15/11/2021
מה חושבים הסטודנטים של המכללה האקדמית צפת על הלימודים? הנה כל מה שיש להם להגיד על התואר, הקמפוס, המרצים ועוד. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד בקריה האקדמית אונו

מאת: , 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים שלומדים היום בקריה האקדמית אונו על הלימודים, הקמפוס, התכנים והאווירה בתואר? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת בן גוריון

מאת: , 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת בן גוריון? הנה מה שחושבים הסטודנטים על הקמפוס, הקורסים, המרצים והאווירה בבאר שבע. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה

מאת: , 10/11/2021
סטודנטים מספרים על האוניברסיטה הפתוחה - מה דעתם על התואר, על השילוב בין עבודה ולימודים, על המרצים ועל הקמפוס? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת אריאל

מאת: , 9/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת אריאל בשומרון? הבאנו לכם חוות דעת של סטודנטים שלומדים היום באריאל ומספרים על המרצים, הקמפוס, האווירה בלימודים ועוד. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
כתבות אחרונות
עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
מלגות חדשות
ימים פתוחים