תחנת רדיו באוניברסיטה

מתי לאחרונה האזנתם לשידורי הרדיו האוניברסיטאי שלכם? רבים מכם, סביר להניח, מעולם לא. יותר מדיי מוסדות אקדמאיים בישראל אינם מפעילים תחנת רדיו מקומית, על אף קיומם של חוגים לתקשורת וסדנאות רדיו ולמרות שהתשתית והתדר קיימים. בבר-אילן, למשל, עדיין לא משוכנעים בנחיצותה של תחנה מקומית. הנה סיפורה של תחנת הרדיו שאינה קיימת

אהבת? שתף ב:


תחנת רדיו באוניברסיטה, מתי?
 

דמיינו לעצמכם את המצבים הבאים: סטודנט לכימיה שהיה רק פעם אחת בכל התואר במעבדה; פקולטה למדעי המחשב בלי מחשבים; לימודי מבוא בלי ספריה וסדנה לרדיו בלי תחנת רדיו... יכולים לדמיין את זה? או שמא תסכימו שהלימודים בשלושת התחומים הראשונים יהיו חלקיים בלבד ולא כל כך איכותיים?!

אבל מה עם הרדיו? האם לדעתכם אוניברסיטה שיש בה סדנה לרדיו לא צריכה גם לדאוג לאולפן רדיו שמשדר בתדר כלשהו אל הסטודנטים הלומדים באותו המוסד ולשאר תושבי האזור? מסתבר, שהתשובה אינה כה פשוטה.

עצם קיום קורס רדיו לא בהכרח גורר אחריו גם הקמת תחנת רדיו, כך לפחות טוענים באוניברסיטת בר-אילן ובמוסדות אחרים. המצב הוא כזה: יש אולפן רדיו אמיתי, יש מרצה, יש מתרגל, יש טכנאי, יש סטודנטים הלומדים רדיו ויש ספריית מוזיקה ענקית - כמעט הכול כדי לשדר תוכניות רדיו, אבל - וזה אבל גדול - הרדיו הזה משדר בשני רמקולים בודדים, בסמסטר ב’, בשתי הפסקות, כל אחת של חצי שעה, באחת הקפיטריות של האוניברסיטה וזהו... אין ספק שהסטודנטים לומדים ומתרגלים את מקצועות הרדיו, רק שהיישום שלו הוא מינורי בכל קנה מידה.

המודל: רדיו הר הצופים ורדיו המכללות

נכון, לא בכל האוניברסיטאות בישראל מתקיימת תחנות רדיו מקומית. למעשה, לא באוניברסיטת תל-אביב, לא בחיפה ולא בבאר-שבע - מוסדות שבהם מלמדים תקשורת - לא קיימות תחנות רדיו. אבל, לעומת זאת, באוניברסיטה העברית בירושלים, ועוד איך היא קיימת. תחנת "רדיו הר הצופים" משדרת כל יום החל מ-9 בערב, ועובדים בה כ-15 סטודנטים. מטרתה של התחנה היא: "להעניק לסטודנטים חוויה של עבודה מעשית ואפשרות ליישם מה שניתן ליישום בלימודיהם התיאורטיים".

ואם כבר לקחת דוגמא ממישהו אז לפחות ממישהו חיובי, כך לפחות לימדה אותי אימי. עוד דוגמא לתחנת רדיו סטודנטיאלית היא של מכללת "עמק הירדן", רדיו "קול הכינרת", תחנה שקיימת כבר 9 שנים ומשדרת כל יום למשך 16 שעות.

תאמרו, מכללה היא לא אוניברסיטה, אז זה לא באותה קטגוריה עם בר אילן. נכון? לא נכון!

כי מכללת עמק הירדן נמצאת באחריות האקדמית של אוניברסיטת בר- אילן, וכל מי שלומד בה יכול לקבל תואר של האוניברסיטה והוא אפילו לא צריך לשלם יותר כסף. אז מדוע לחברים במכללה יש תחנה ולמוסד האם אין?

עוד מכללה ציבורית בה התשלום הוא כמו באוניברסיטה היא מכללת "אחווה" בדרום, שגם לה יש תחנה משדרת. "זו תחנה צעירה, שמשדרת פעם-פעמיים בשבוע, כשהמטרה העיקרית שלה היא להתרחב", מספרת סיוון, שדרנית בתחנה שהיא גם סטודנטית במכללה. וגם "קול האחווה" משדר בתדר 106FM, תדר חינוכי שמקצה "קול ישראל" למוסדות הלימוד שחפצים בכך ועומדים בכל הקריטריונים. כך התמונה גם בעשרות מכללות נוספות ברחבי הארץ.

כולם רוצים - אבל כסף אין 

עושה רושם, למרבית הגורמים המעורבים ישנה כוונה עקרונית לפעול בנושא, ואפילו תדר 106FM של "קול ישראל" כבר הוקצה עבור בר-אילן, אבל גם עובדה זו אינה משנה לעת-עתה דבר. אם-כך, מדוע בכל-זאת לא נפתחה עד היום תחנת רדיו לסטודנטים בבר-אילן?

"ישנם אילוצים כספיים שבגללם האוניברסיטה נמנעת מלהקים את התחנה", אומרת דר’ יהודית אורבך, ראש היחידה ללימודי עיתונאות ותקשורת, אשר ניסתה להעלות את הנושא כמה וכמה פעמים מול ההנהלה. "האוניברסיטה לא משוכנעת שהרדיו ישרת אותה באיזושהי צורה מול הסטודנטים וכנראה שיש פה סדר עדיפויות שבו תחום התקשורת נמצא במקום נמוך".

וד אדם היודע דבר או שניים על נושא הרדיו (והטלוויזיה), הוא אורי פז, סמנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2, מנכ"ל ערוץ הכנסת החדש ואיש תקשורת מאוד ותיק, שבין השאר היה ממקימי רדיוס 100FM וכיהן כמנהל התחנה ומנהל התוכניות, ובין שאר עיסוקיו גם מלמד את סדנת הרדיו באוניברסיטה כבר כמעט 10 שנים, במהלכן ניסה רבות לקדם את הקמת התחנה. מי שהקים תחנת רדיו אזורית, לא יתקשה להקים תחנה סטודנטיאלית, נכון? שוב לא נכון: "לצערי הרב", אומר מר פז, "במשך שנים לא השכילו בבר-אילן להקים תחנת רדיו שמשדרת בצורה מכובדת ונאותה, על בסיס מתכונת ה- 106FM ומצער מאוד שאוניברסיטה כל כך גדולה ורצינית היא אולי בין אחרוני מוסדות הלימוד האקדמיים שעדיין נמצאת במצב הזה".

גם המתרגל בסדנה, קובי ביטון, מתוסכל מהעניין. "כיום כל מה שחסר זה אנטנה ותשתית על מנת להפוך לרדיו פעיל", הוא אומר. כל כך מעט – ובכל-זאת...

לסטודנטים זה חשוב - אז שיפעלו בעצמם!

ומה אומרים הסטודנטים הלומדים בסדנה?

אריק, סטודנט שנה א’: "זה אחלה קורס ואחלה הדרכה וחבל שאין תחנה. כך לפחות אפשר היה לתת לסטודנטים לשדר בתוך האוניברסיטה כל השנה". גם רבקה, סטודנטית שנה ב’, מרגישה כך: "תחנת רדיו יכולה להועיל גם לסטודנטים וגם לאוניברסיטה ולהראות שזה מוסד רציני שיכול להחזיק תחנה רצינית שמשדרת החוצה". אהרון, סטודנט שלמד בשנה שעברה בסדנה מאוד רוצה לעשות סטאז’ בתחום הרדיו, "אבל בגלל שאין תחנה אצלנו אז אני אצטרך לחפש לעצמי מקום אחר להתמקצע בזה וחבל".

לדברי מר פז, תשובה חד משמעית בנושא קשה לקבל מהאוניברסיטה וגם כש-"סילבוס" פנה בסוגיה זו לאוניברסיטה, לא הצלחנו לקבל תשובה שתשפוך מעט אור על המצב, זולת ההתייחסות הלקונית: "הנושא נתון בבדיקה. ההחלטה תתקבל בהתחשב בצרכי הסטודנטים ובאילוצים התקציביים של האוניברסיטה".
 

אז קחו את עצמכם בידיים והובילו את המאבק למען הקמת תחנת רדיו אמיתית. כך לפחות מציעה דר’ אורבך, שאומרת "קחו יוזמה, תבנו הצעה ותציגו לפני ההנהלה". האמת, במצב בו אין כל התקדמות מטעם המוסד עצמו, אולי זה באמת יצליח.

אולי יעניין אותך גם

אוניברסיטה פרטית ראשונה בישראל: המל"ג הכירו בבינתחומי כאוניברסיטה

מאת: , 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>

איך ניסיון פרקטי יכול לשדרג את הסיכויים שלכם להשתלב בהייטק?

מאת: , 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>

ענת הראל על קריירה בתחום הכושר: "אפשר להתפרנס מה-`Passion` שלנו בחיים, וגם ליהנות"

מאת: , 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>

מעצבים את פני הערים של מחר בתכנית "צוערים לאסטרטגיה ותכנון אורבני" בטכניון

מאת: , 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>

רוצים להשפיע על דור העתיד ולצמצם פערים בין פריפריה ומרכז? חינוך בלתי פורמלי הוא התחום בשבילכם

מאת: , 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>

איך NLP יכול לעזור לגננות להצליח? במסלול לימודים חדש אפשר לקבל כלים לקריירה - וגם לחיים

מאת: , 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
כתבות אחרונות
עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
לכל הפורומים
מלגות חדשות
ימים פתוחים