מאות אלפי בעלי חיים עזובים

מאות אלפי בעלי חיים עזובים וננטשים מסתובבים ברחובות ישראל במשך השנה. רובם יימצאו את מותם תוך זמן קצר - בתאונות, בהמתות חסד ובתת-תזונה. למרות מאמציהן, מעט מאוד יכולות הרשויות לעשות למען יצורים אומללים אלו. אם אתם נמנים על חובבי החיים, לימודים בישראל ממליץ לכם לאמץ לכם בן משפחה חדש.

אהבת? שתף ב:


 

"בישראל ישנם כיום כ-2 מיליון חתולים חסרי בית ובכל שנה ננטשים כ-100 אלף כלבים", מספר דובר אגודת "צער בעלי חיים" בתל- אביב, גדי ויטנר. "אלה נתונים כואבים ומדאיגים מאוד, כי יש ריבוי טבעי גדול וישנם הרבה בעלי חיים שנזרקים לרחובות", הוא מוסיף.

בכל חודש אגודת "צער בעלי חיים" מקבלת כ-1000 דיירים חדשים: חתולים, כלבים, תרנגולים ואף חמורים. חלקם חולים או זקנים ואינם החומר ממנו עשויים המועמדים הפוטנציאלים לאימוץ ולכן, אלה שלא ניתן להצילם, יורדמו. לנצח. בכל חודש יש לא יותר מ-200 אימוצים, ובעברית זה אומר שרוב רובם של הדיירים באגודה נשארים בה ולא מוצאים בית חם ואוהב במשך זמן רב.

"נתונים באמת מדאיגים...", יאמר הסטודנט הממוצע, ויעבור הלאה. הרי בעיות במדינה לא חסרות, אז מה זה עוד אחת למאגר. ובכן, החתולים והכלבים הם אמנם לא בראש סדרי העדיפויות אצל הרוב, ואותם המשוטטים לא יבואו להפגין מול ביתו של ראש הממשלה על מצבם, אבל לפניכם עכשיו הזדמנות לתת את הדעת למצבם העגום של חיות הבית המסתובבות ברחוב הישראלי.

תפוסה מלאה במכלאה העירונית

עכשיו תארו לעצמכם את המכלאה של האגודה. הרבה מאוד כלובים מאוכלסים ומכל אחד מהם בוקע צליל כלשהו: יללות ובכי של חתולים עזובים, נביחות קורעות לב של כלבים נטושים, מדי פעם קרקור תרנגולים שנאספו. זוהי למעשה התזמורת הפילהרמונית של הטבע הכלוא.

"יש לנו כיום כ-20 חתולים ו-200 כלבים במכלאה. אנחנו כמעט בתפוסה מלאה", אומרת הוטרינרית דר’ טטיאנה קסטנר, המשמשת כוטרינרית המקום כבר 3 שנים וחצי. אתה בא לשם, אם לביקור, אם להתנדבות, ואם לאמץ, וכולם מסתכלים עליך בעיניים הגדולות שלהם, המבקשות לצאת משם איתך יד ביד. מראה מאוד קשה ומרטיט לבבות. למרות המראות הקשים, האלטרנטיבה אינה מוצלחת יותר. לפני כן הן חיו ברחוב, ברעב, בקור ובסכנת חיים מתמדת. רק השבוע נדרס חתול שחור חמוד בחנייה של הבניין בו אני גרה, והוא לבטח לא היחיד.

למרות החוק, ההתעללות נמשכת

עשרות אגודות המטפלות בבעלי חיים פעילות בישראל, וכמובן הרשויות המקומיות, אשר מדי פעם אוספות את המשוטטים מהרחובות, אם בשביל טיפול ואם בשביל המתה. ויש גם חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) משנת 1994 בעל סעיפים רבים, שאחד החשובים הוא האיסור על התעללות בבעלי חיים, האוסר עינויים, התאכזרות, שיסוי בבעל חיים אחר או קיום תחרויות וקרבות בין בעלי-חיים. העונש המירבי על עבירה על חוק זה הוא מאסר של שלוש שנים.

לדברי דר’ קסטנר, בכל יום מגיעים לאגודה מספר בעלי חיים פצועים ולכן אפשר להניח שהילדים הקטנים, שהחוק כלל אינו חל עליהם והוא בוודאי אינו מרתיע אותם, ימשיכו להתעלל בחתולים ובכלבים עד שמישהו יחנך אותם אחרת.

"בעל הבית לא מרשה להכניס בעלי-חיים לדירה"

בהנחה שאינכם נמנים עם המתעללים, אלא דווקא עם אלה שבדיוק מתכננים לאמץ חתול, כלב, תוכי, או אפילו דג זהב, ובאמת שוקלים זאת אבל מודאגים מההשלכות, להלן כמה סטודנטים שעשו זאת לפניכם.

שרית ושחר מצאו את מוטי, כלבלב בן כמה שבועות, קשור למעקה בכניסה לסופר בטבריה. כשלא מצאו את בעליו, לקחו אותו אליהם ומאז הם מגדלים אותו. לאחרונה, הם עברו לאזור המרכז, אך נתקלו בבעיה. "היתה דירה יפה שמצאנו, אבל בעל הבית לא הסכים שנכניס את מוטי. אז כמובן שויתרנו על הדירה ומצאנו אחרת במקומה". סטודנטים המבקשים להכניס כלב או חתול לדירתם, נתקלים לא רק בבעיות עם בעלי הדירות, שדורשים פעמים רבות להכניס סעיף בחוזה בנוגע לאיסור החזקת בעל חיים, אלא נאלצים להתמודד גם עם מכשול כספי ובעיית מחסור בזמן, הדרוש לטיפול בבעל החיים המאומץ.

האם סטודנט, שגם לומד, עובד ומשכיר דירה ושגם כך לא חסרות לו הוצאות כספיות - יכול להרשות לעצמו להחזיק גם בעל חיים בביתו?

"קונים אריזות חסכוניות"

גל, סטודנט השוכר דירה בבני ברק, מספר שבעלת הבית שלו אמנם לא מתירה כניסת בעלי חיים, אבל הוא בטוח שאם הוא היה רוצה הוא היה משכנע אותה לשנות את עמדתה. "אנחנו לא לוקחים בעל חיים בגלל שלא יהיה מי שיטפל בו ברוב שעות היום, כי שנינו עובדים ולומדים", הוא אומר. גם יעל וליאור, סטודנטים מנתניה, מתכננים לאמץ חתול. בעלת הבית שלהם לא אוסרת עליהם, אבל הם עדיין מתלבטים. ובינתיים הם תורמים לעמותה למען החתול באבן יהודה ונהנים מהחתולים שם. עינת, סטודנטית מתל אביב, אמצה לא מזמן חתול ומספרת ש-"יש הרבה עבודה עם החתול החדש. זה מצריך זמן, מאמץ ושעות שינה יקרות". אך עם זאת, היא לא מתחרטת על ההחלטה שעשתה.

ההוצאות הכספיות לטיפול בבעלי חיים ביתיים יכולות להרקיע שחקים אם לא פועלים נכון. "עשינו סקר שוק, מצאנו את האוכל הכי זול והכי מתאים לכלב ואנחנו תמיד קונים שקים גדולים שהם יותר חסכוניים", אומרים שרית ושחר.

לאחר שהסרתם את כל המכשולים מדרככם, נשאר רק לוודא שאתם באמת יכולים לעמוד באחריות הרבה שכרוכה בטיפול בבעל חיים. אם תשובתכם חיובית ואתם מחפשים חבר חדש לחיים, אז פנו בהקדם לאחת מהעמותות הרבות הפועלות ברחבי הארץ ותבקשו לאמץ מישהו.

אולי יעניין אותך גם

אוניברסיטה פרטית ראשונה בישראל: המל"ג הכירו בבינתחומי כאוניברסיטה

מאת: , 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>

איך ניסיון פרקטי יכול לשדרג את הסיכויים שלכם להשתלב בהייטק?

מאת: , 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>

ענת הראל על קריירה בתחום הכושר: "אפשר להתפרנס מה-`Passion` שלנו בחיים, וגם ליהנות"

מאת: , 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>

מעצבים את פני הערים של מחר בתכנית "צוערים לאסטרטגיה ותכנון אורבני" בטכניון

מאת: , 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>

רוצים להשפיע על דור העתיד ולצמצם פערים בין פריפריה ומרכז? חינוך בלתי פורמלי הוא התחום בשבילכם

מאת: , 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>

איך NLP יכול לעזור לגננות להצליח? במסלול לימודים חדש אפשר לקבל כלים לקריירה - וגם לחיים

מאת: , 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
כתבות אחרונות
עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
לכל הפורומים
מלגות חדשות
ימים פתוחים