מוזיאון הטבע החוויתי, לרקוד עם דינוזאורים

המחפשים מפלט מהסופגניות והלביבות ישמחו בוודאי לשמוע שמוזיאון הטבע החוויתי בירושלים מציע מפגש עם דינוזאור ציוני גאה ועץ סקויה ענקי וגם מוציא שלדים מן הארון. גם לחובבי פסטיגלים.

אהבת? שתף ב:


 

היתה זו שעת ערב מאוחרת בעוד יום של חופשת חנוכה, רק לפני רגע חזרתם אל הבית החם והנעים לאחר עוד יום עמוס אירועים. אתם עצבניים והרוסים מעייפות ורצונכם היחיד הוא ללכת סוף סוף לישון!!! אבל הילדים בשלהם: "אמא, משעמם לי!" , "אבא, בוא תשחק איתי!". "לכו לישון, כבר מאוחר!", אתם נוזפים. "מחר אין בית-ספר. מותר לנו לעשות מה שאנחנו רוצים", עונים התחמנים הקטנים. כצעד אחרון של ייאוש אתם פותחים את לוח השנה כדי לבדוק מתי ייגמר הסיוט הזה. צעד זה מתברר במהרה כטעות טאקטית חמורה. צעקה מחרישת אוזניים מוציאה את שכונת המגורים שלכם משלוותה: "מה!!!? נשארו עוד שישה ימים לחופש?!!! אין לי מושג מה לעשות. היום הלכנו לספיד וגלגלי הקסם, מחר נלך לעלי באבא וארבעים השודדים ולמרי-לו הלכנו כבר ביומולדת של נועם. אני לא מבין מה עושים עסק כל-כך גדול מפך שמן שהספיק לשמונה ימים. אם מישהו ימציא פטנט שיעסיק את היצורים הקטנים במשך שמונה ימים ברציפות זה באמת יהיה נס"!!

הורים (אחים גדולים), הסירו נא דאגה מלבכם. אתם יכולים לסמן איקס לפחות על יום אחד בטבלת היאוש שלכם: מוזיאון הטבע החוויתי בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת-רם יהיה לכם לבייבי-סיטר בסוף השבוע הקרוב: בנוסף לפעילויות השגרתיות של המוזיאון, הפועל בכל יום שישי ושבת בשבוע, יוכלו ילדיכם להכין מנורות שמן ולהשתעשע עם נרות צבעוניים ברוח החג. לאחר שתורבץ בהם קצת מסורת יהודית, ינסה צוות המדריכים האדיב והסבלני של המוזיאון להפוך את ילדיכם לחוקרים מתחילים באחד משלושת התחומים הבאים : זיאולוגיה, גיאולוגיה או בוטניקה.

בסיור הנקרא "מוציאים את השלדים והגולגלות מהארון", יוצגו בפני הזאטוטים ההמומים שלדים אמיתיים של נציגים נבחרים מעולם החי, מחולדות ועד לאריות. במהלך הסיור, ילמדו הילדים גם על גופם שלהם. באמצעות השוואה חווייתית ופעילה בינם לבין החיות, יבינו הילדים מדוע העיניים שלנו נמצאות במרכז הגולגולת ואילו של החמור בצידיה, מדוע קשה לנו לעמוד על ארבע לאורך זמן ולאריה לא, מדוע הכלב תוקף חיות אחרות בעיקר בעזרת הפה ואילו החתול בעזרת ציפורניו ועוד ועוד. אם כל זה לא יספיק לעולל הפעלתן, בסוף הסיור הוא יוכל להרכיב פאזל של רגל ג’ירף. חלקיו של הפאזל הזה עשויים כמובן מעצמות אמיתיות.

חיות לא מדברות אל הילד שלכם? אל ייאוש, לדינוזאורים (שהם כבר-לא חיות...) ולגיאולוגיה הוא בטח יתחבר. הסיור "מפגש עם הדינוזאור הישראלי וחבריו" מתקיים בבניין לגיאולוגיה שבאוניברסיטה. בדרך אליו תפגשו את גזע עץ הסקויה הענקי ששוקל כשמונה טון. כשתגיעו לנקודת ההתחלה של הסיור יבטיח לכם המדריך שאת הדובדבן שבקצפת, דגם של דינוזאור, שככל הנראה שוטט במדרחוב לפני כמה מיליוני שנים, תראו בסופו. לפני כן הוא יסביר לכם למה ירושלים היא "בית קברות אחד גדול" (ולא, זה לא בגלל שאין כאן מקומות בילוי וזה גם לא בגלל שמדי פעם מתפוצץ פה איזה אוטובוס. זה פשוט בגלל שהאבן הירושלמית המפורסמת עשויה בעצם מבעלי חיים מתים). לאחר מכן, תערכו הכרה עם בעל החיים הימי, ששימש השראה לצוללת המודרנית (בלי קשר לז’ול ורן) ותראו איך אבן שנראית פשוטה לכאורה, הופכת בעזרתו האדיבה של אור אולטרא סגול למיצג חזותי מרהיב. לבסוף יסביר לכם המדריך איך שיפוצים בביתו של אזרח תמים מן הישוב בית זית הובילו, בסופו של דבר, לגילוי לגבי אותו דינוזאור חובב בילוים המוזכר בפתיחה.

רובם המכריע של הילדים עמם ביליתי את יום הסיור התעייפו מאד לאחר שני הסיורים הללו (בגלל התלהבות והוצאת מרץ ולא בשל שעמום חס וחלילה), אך אם ילדכם הוא היפראקטיבי במיוחד, אל דאגה! רשמו אותו גם לסיור הבא - "סיור עצים". בסיור זה, תענה המדריכה על השאלות המרתקות הבאות: האם עצים יכולים לחיות בלי אור? מהו מקור האור הראשון שבו השתמש האדם הקדמון? למה נוהגים להפיק אור דווקא משמן הזית? כמה אור אפשר להפיק מזרע עץ? ועוד ועוד.

הביקור במוזיאון אינו לילדים בלבד. לאחר שהשתחררתי מן המבוכה שהתפשטה בי כשכולם גילו שאני המבוגר היחיד ללא זאטוט משתרך מאחוריו, הרשיתי לעצמי להתרכז בסיורים וללמוד כמה דברים חדשים. כסטודנט בקמפוס בהר-הצופים הביקור במוזיאון אפשר לי סוף סוף להכיר גם את הקמפוס בגבעת-רם, שעד אתמול נתפש בעיני כבגדר שמועה בלבד.

אך התובנה החשובה ביותר שהפקתי מן הביקור קשורה בילדים של ימינו: אחיי הסטודנטים, אם אתם חושבים שאתם חכמים ומשכילים נא להירגע: הם שמים אותנו בכיס הקטן!!! קבוצת ילדים שהגיל הממוצע בה לא עולה על עשר, זיהתה בנקל איזו אבן היא אבן צור ואיך נראית חומצה גופרתית, השתמשה בלי בושה במילה "מאונקלות" (בין העונים נכונה על החידה מה פירוש המילה יוגרלו תקליט וחולצה), שאלו שאלות אודות הסימטריה של גוף האדם ואם רציתם הרצאה בנוגע ליצור הימי ’נאוטילוס’, גם לכך יכלו לדאוג הילדים - פשוט לא ייאמן!!!

אולי יעניין אותך גם

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד במכללת ספיר

מאת: , 16/11/2021
סטודנטים מספרים על המכללה האקדמית ספיר - מה הם באמת חושבים על התואר, הקמפוס, המרצים והאווירה אחרי השיעורים? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד במכללת צפת

מאת: , 15/11/2021
מה חושבים הסטודנטים של המכללה האקדמית צפת על הלימודים? הנה כל מה שיש להם להגיד על התואר, הקמפוס, המרצים ועוד. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד בקריה האקדמית אונו

מאת: , 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים שלומדים היום בקריה האקדמית אונו על הלימודים, הקמפוס, התכנים והאווירה בתואר? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת בן גוריון

מאת: , 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת בן גוריון? הנה מה שחושבים הסטודנטים על הקמפוס, הקורסים, המרצים והאווירה בבאר שבע. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה

מאת: , 10/11/2021
סטודנטים מספרים על האוניברסיטה הפתוחה - מה דעתם על התואר, על השילוב בין עבודה ולימודים, על המרצים ועל הקמפוס? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת אריאל

מאת: , 9/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת אריאל בשומרון? הבאנו לכם חוות דעת של סטודנטים שלומדים היום באריאל ומספרים על המרצים, הקמפוס, האווירה בלימודים ועוד. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
כתבות אחרונות
עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
מלגות חדשות
ימים פתוחים