מחקר חדש: הסטנט יעיל לחולי סוכרת

כ-400 אלף ישראלים חולים בסוכרת ונמצאים ברמת סיכון גבוהה לחלות בטרשת עורקים. על-פי מחקר שנערך באונ’ דרבי בישראל, לתרופת הסטנט יכולת פעולה מרשימה כנגד הטרשת.

אהבת? שתף ב:


 

מחקר שערכה סטודנטית לתואר שני בשלוחת אוניברסיטת דרבי בישראל, סלימא מוסטפא, בבי"ח רמב"ם בחיפה בקרב 242 חולי טרשת עורקים, במיקוד על עורקים כלליים בלב מגלה שהסטנט מפריש התרופה יעיל במיוחד לחולי סוכרת. המחקר הקיף 120 חולים שעברו השתלת סטנט מפריש תרופה ו- 122 חולים שעברו השתלת סטנט רגיל. המחקר כלל נתונים מפורטים ומלאים של עלות וניצול משאבים עבור כל חולה מיום ביצוע הפעולה הראשונה ועד שנה לאחר מכן.

הממצא הכלכלי המרכזי שעלה מהמחקר הוא שהסטנט מפריש התרופה מקטין ב- 50% את הצורך בקיום צנתורים נוספים בקרב חולי סכרת וזאת בעלות כספית של 2,128 ₪ לכל חולה. ברור ששימוש בסטנט רגיל יעלה למערכת הבריאות הון בגלל הצורך בצנתורים חוזרים הכוללים שימוש בסטנטים נוספים, ימי אשפוז, טיפול רפואי ומעקב והוצאות נוספות. דר’ קרן אור חן ציינה, לאור נתוני המחקר שמערכת הבריאות צריכה בכל מקרה של חולה סוכרת לדאוג לכלול בסל הבריאות סטנט מפריש תרופה שיחסוך למדינה בעתיד הון בשל המציאות בה חולי סוכרת חוזרים לצנתורים נוספים או לניתוחי מעקפים שעלותם יקרה פי כמה מהתקנת הסטנט מפריש התרופה. העלות הכספית של 2,128 ₪ חושבה באמצעות החסכון שנובע למערכת הבריאות מאי אשפוז וטיפול חוזר בחולים שעברו צנתור. יצויין שסטנט רגיל עולה 500 עד 800 דולר וסטנט מפריש תרופה מתוצרת "ג’ונסון אנד ג’ונסון" עולה כ- 2500 דולר.

מחלת הסוכרת הנחשבת לגורם סיכון עיקרי לטרשת העורקים ולכישלון הטיפול במחלות אלו אשר גורמות לההצרות חוזרת של 50% עד 80% בצנתור בסטנט רגיל. על פי הערכות בארץ קיימים 400,000 בני אדם ויותר הסובלים מסוכרת ואצל חלק גדול מהם ניתן למצוא עדות לטרשת העורקים הדורשת טיפול התערבותי ולעיתים אף טיפול אגרסיבי פולשני.
 

אנשי דרבי מבקשים להדגיש כי ע"פ מחקרים רפואיים שנערכו בארץ ובעולם כ- 30% מהמצונתרים לוקים בסוכרת מדרגות שונות בגלל הטיפול הפולשני. רוב חולי הסוכרת נדרשים לעבור מספר רב של פעולות ואשפוזים ולעיתים אף ניתוח מעקפים דבר המשפיע באופן ישיר על עלויות הטיפול בחולים אלה.

יצויין, כי עלות טיפול בהצרות חוזרת עלולה להגיע לסכום של 23,386 דולר ולפיכך ברור שטיפול שימנע צנתור נוסף או מעקפים יקטין באופן משמעותי את הנטל הכלכלי על מערכת הבריאות.

בארה"ב טרשת העורקים היא מחלה שכיחה למדי ויותר ממיליון אמריקאים עוברים צנתור כל שנה. בארה"ב הסטנט ("המצופה") מפריש התרופה נכלל כמעט בכל צנתור. בארץ סטנט זה טרם הוכנס לסל הבריאות ו- 24 המרכזים הרפואיים המבצעים יותר מ- 41,000 צנתורים בשנה משתמשים, ברוב הצנתורים, בסטנט הישן אלא אם משפחת החולה רוכשת מכספה סטנט מפריש תרופה. ממצאי המחקר של סלימא מוסטפא נמסרו לראשי מערכת הבריאות. (ועדת הערכת טכנולוגיות רפואיות במינהל לטכנולוגיה רפואית)

בארץ, בשלב זה, רק קופ"ח מכבי מאפשרת קבלת סטנט מצופה למרבית חוליה. סלימא מוסטפא לא חישבה את היקף הנזק הכספי הכולל שנגרם משימוש בסטנטים רגילים אצל חולי סכרת אך ברור שמדובר במליוני דולרים רבים. החוקרת נעזרה במחקרה בצוות הקרדיולוגי של בי"ח רמב"ם ששיתף עמה פעולה ברצון רב.

אולי יעניין אותך גם

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד במכללת ספיר

מאת: , 16/11/2021
סטודנטים מספרים על המכללה האקדמית ספיר - מה הם באמת חושבים על התואר, הקמפוס, המרצים והאווירה אחרי השיעורים? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד במכללת צפת

מאת: , 15/11/2021
מה חושבים הסטודנטים של המכללה האקדמית צפת על הלימודים? הנה כל מה שיש להם להגיד על התואר, הקמפוס, המרצים ועוד. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד בקריה האקדמית אונו

מאת: , 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים שלומדים היום בקריה האקדמית אונו על הלימודים, הקמפוס, התכנים והאווירה בתואר? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת בן גוריון

מאת: , 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת בן גוריון? הנה מה שחושבים הסטודנטים על הקמפוס, הקורסים, המרצים והאווירה בבאר שבע. לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטה הפתוחה

מאת: , 10/11/2021
סטודנטים מספרים על האוניברסיטה הפתוחה - מה דעתם על התואר, על השילוב בין עבודה ולימודים, על המרצים ועל הקמפוס? לכתבה המלאה >>

סטודנטים מספרים איך זה ללמוד באוניברסיטת אריאל

מאת: , 9/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת אריאל בשומרון? הבאנו לכם חוות דעת של סטודנטים שלומדים היום באריאל ומספרים על המרצים, הקמפוס, האווירה בלימודים ועוד. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
כתבות אחרונות
עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
מלגות חדשות
ימים פתוחים