צפייה בטלוויזיה גורמת לפסימיזם כלכלי במרכז האוניברסיטאי אריאל

מחקר אקדמי שנערך על-ידי צוות חוקרים בראשות פרופ' אמיר חצרוני מבית הספר לתקשורת במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, בדק את הקשר בין צפייה בטלוויזיה לציפיות שיש לאנשים בקשר למצב הכלכלי - גם שלהם (רמת המיקרו) וגם של המדינה (רמת המקרו).

אהבת? שתף ב:


 

 

המחקר, שנעשה בשיתוף עם ד"ר זכי שפר, מומחה לניהול אסטרטגי בחוג לכלכלה וניהול במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון ופרופ' אורי בן ציון, מומחה למימון ולכלכלה התנהגותית בחוג לכלכלה באוניברסיטת בן-גוריון, מתבסס על סקר של 350 תלמידי MBA מאוניברסיטאות ומכללות שמילאו שאלונים אשר מדדו את כמות הזמן השבועית שהם מקדישים לצפייה בטלוויזיה ולצריכת מדיה (קריאת עיתונים, גלישה באינטרנט, עיון בעיתונים כלכליים) ואת הציפיות שיש להם בקשר למצב הכלכלי בשנה הקרובה.

 

נמדדו גם גורמים נוספים אשר יכולים להשפיע על ציפיות כלכליות - כגון אמון בממשלה, אמון במדיה, משתנים סוציו-דמוגרפיים והערכת המצב הכלכלי בהווה. המחקר הוצג בכנס המדעי היוקרתי של האגודה הבינלאומית לחקר התקשורת ((ICA – International Communication Association שנערך החודש בסינגפור.

 

ממצאיו העיקריים של המחקר מצביעים על כך שישנו קשר עקבי ויציב בין צפייה בטלוויזיה לפסימיזם כלכלי. כמו כן, ככל שאנשים צופים יותר בטלוויזיה הם נוטים יותר – כאשר הם נשאלים על מצבם האישי – להסכים עם משפטים כגון "במהלך השנה הקרובה – אני אשקע בחובות" ולא להסכים עם משפטים כגון "במהלך השנה הקרובה – המשכורת שלי תגדל". ככל שאנשים צופים יותר בטלוויזיה הם נוטים יותר – כאשר הם נשאלים על מצבה של המדינה – להסכים עם משפטים כגון "במהלך השנה הקרובה – תגדל האבטלה במדינה", ולא להסכים עם משפטים כגון "במהלך השנה הקרובה – הבורסה תעלה בצורה משמעותית". בנוסף נמצא כי אין קשר בין צריכת מדיה שאינה טלוויזיונית (עיתונים, עיתונים כלכליים, אינטרנט) לציפיות כלכליות.

 

פרופ' חצרוני מסביר את הממצאים: על צפייה בטלוויזיה ופסימיזם - "אמנם זהו המחקר הראשון שבודק את הקשר בין צפייה בטלוויזיה לפסימיזם כלכלי, אבל צריך לפרש את התוצאות בהקשר הרחב יותר של הקשר בין צפייה בטלוויזיה לשביעות רצון נמוכה מן החיים והשקפת עולם פסימית-דיכאונית".

 

על המשמעות של פסימיזם כלכלי: "אנשים שמצפים שהמצב הכלכלי יילך ויידרדר ישקיעו את כספם בחסכונות סולידיים וימעטו לרכוש מוצרים לא חיוניים. לאורך זמן, התנהגות כזו יכולה לתרום את חלקה למיתון כלכלי בגלל הירידה בצריכה".
על גודלו של הקשר בין צפייה בטלוויזיה לפסימיזם כלכלי: "ההשפעה של צפייה בטלוויזיה על ציפיות כלכליות אינה אדירה, אך היא יציבה, ונשמרת גם כאשר לוקחים בחשבון משתנים נוספים.

 

השפעת הצפייה בטלוויזיה על ציפיות כלכליות לעתיד חלשה יותר באופן משמעותי מההשפעה של הערכת המצב הכלכלי בהווה אך היא חזקה יותר מההשפעה של משתנים סוציו-דמוגרפיים כגון מין, גיל ואפילו הכנסה".

 

למה מעודדת הטלוויזיה פסימיזם כלכלי? לכאורה, ה-happy ending שמאפיין רבים מהסרטים והסדרות אמור לגרום לאנשים לגבש תפיסת עולם אופטימית. זה לא קורה – אולי בגלל שאנשים מודעים ל"בלופים" מהנוסח ההוליבודי, ואולי גם כי צפייה בטלוויזיה היא פעילות שמושכת אליה אנשים בודדים שנוטים לדיכאון ופסימיזם.

 

מעניין שדווקא לקריאת עיתונים כלכליים, שניתן היה להניח כי תשפיע על הציפיות הכלכליות של הקוראים, אין השפעה – אולי בגלל שהעיתונים יותר ריאליסטיים מהטלוויזיה, ולכן אנשים מפתחים חסינות ביחס להשפעתם.

 

אולי יעניין אותך גם

אוניברסיטה פרטית ראשונה בישראל: המל"ג הכירו בבינתחומי כאוניברסיטה

מאת: , 18/8/2021
במל"ג הכירו השבוע במרכז הבינתחומי הרצליה כאוניברסיטה. מוסד הלימוד יהפוך לאוניברסיטה הפרטית הראשונה בישראל. ומה חושבים הסטודנטים? לכתבה המלאה >>

איך ניסיון פרקטי יכול לשדרג את הסיכויים שלכם להשתלב בהייטק?

מאת: , 27/7/2021
בעידן שבו מעסיקים בהייטק מחפשים ניסיון קודם, איך בוגרים טריים יכולים לשדרג את הסיכויים להתקבל למשרת החלומות? הכל על מסלול לימודים חדש שבו הדגש הוא על רכישת ידע מעשי כבר בזמן התואר. לכתבה המלאה >>

ענת הראל על קריירה בתחום הכושר: "אפשר להתפרנס מה-`Passion` שלנו בחיים, וגם ליהנות"

מאת: , 1/6/2021
גורו הכושר והבריאות ענת הראל משתפת בכלים להצלחה בתחום האימון והספורט ומשתפת במה שחשוב לדעת בתחילת הדרך בקריירה. לכתבה המלאה >>

מעצבים את פני הערים של מחר בתכנית "צוערים לאסטרטגיה ותכנון אורבני" בטכניון

מאת: , 31/5/2021
מי שרוצים לקדם את הקריירה וגם לקחת חלק בשינוי חברתי משמעותי יכולים ללמוד בתכנית בטכניון שבה מקבלים כלים להשתמש בתכנון עירוני כדי לצמצם פערים ולשפר שירותים בפריפריה. לכתבה המלאה >>

רוצים להשפיע על דור העתיד ולצמצם פערים בין פריפריה ומרכז? חינוך בלתי פורמלי הוא התחום בשבילכם

מאת: , 31/5/2021
מי שמעוניינים להשפיע על החינוך ולקדם צמצום פערים יכולים ללמוד בתכנית בשם "צוערים לחינוך הבלתי פורמלי" ולקבל כלים להוביל שינוי. לכתבה המלאה >>

איך NLP יכול לעזור לגננות להצליח? במסלול לימודים חדש אפשר לקבל כלים לקריירה - וגם לחיים

מאת: , 27/5/2021
מה הקשר בין NLP לחינוך? ואיך הגישה יכולה לעזור לגננות להתמודד עם מצבים מורכבים? במסלול לימודים חדש הסטודנטים יכולים להכיר את הגישה וגם לקבל כלים לחיים. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין
כתבות אחרונות
עדכונים אחרונים באתר
חדשות ועדכונים
עכשיו בפורום
לכל הפורומים
מלגות חדשות
ימים פתוחים